صحرایی:

حال آموزش و پرورش خوب نیست

حال آموزش و پرورش خوب نیست

پروژه آسان: به گزارش پروژه آسان، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست، اظهار داشت: برای حل مشکلات آموزش و پرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی و در یک کلام به وفاق ملی نیاز داریم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، رضامراد صحرایی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیتش برای تصدی وزارت آموزش و پرورش ضمن تقدیر از اظهارات نمایندگان موافق اظهار نمود: بنظر می رسید همکار دانشگاهی ام کمی تحقیق می کرد و بعد مطالب را بیان می کرد. امیدوارم آن چه در مورد شخص بنده گفته شد در صورت صحت، خدا من را هدایت کند و در صورتیکه صحت نداشته باشد که ندارد، خداوند حقیقت را آشکار و دل و ذهن افراد را نسبت به من نرم و مهربان کند.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اظهار نمود: اگر ایران قوی و عزیز و اقتصاد خوب و جامعه باصلابت و مومن می خواهیم راهش از آموزش و پرورش قوی است، منتها حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست. برای آنکه آموزش و پرورش به جایگاه خود برسد باید همه همراه شویم، آموزش و پرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.
صحرایی با بیان اینکه باید خلأ ارتباطی و شناختی با نسل فعلی را از بین ببریم، خاطرنشان کرد: باید دانش آموزان را از چنگال وحشی فضای مجازی نجات داد، همینطور باید فنی و حرفه ای و هنرستان را تقویت کرد و برای دختران برنامه ریزی داشت. سبک زندگی ایرانی – اسلامی را آموزش داد و فرهنگ ایرانی را نهادینه کرد.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اظهار داشت: باید برای همه معلمان فعلی برنامه داشت و برای تضمین کیفیت برنامه ریزی کرد.
وی خطاب به نمایندگان اظهار نمود: من رضامراد صحرایی روستازاده ای هستم که هنوز بوی خاک خیس آن بهترین عطر مشامم است، تنها با پشتوانه انقلاب و نظام مدارج را طی کردم و در بیشتر از ۲۰ کشور جهان تدریس داشتم. برپایه تجربیات می گویم که تمامی راه ها از مدرسه می گذرد هر پایه باید یک مهارت را بیاموزد و مدیران باید برای راهبری چنین مدارسی آمادگی داشته باشند.
صحرایی با بیان اینکه اصلی ترین رکن تربیت خانواده است، اظهار نمود: اگر مسلط به مدرسه، مسجد و خانواده شکل بگیرد همه مشکلات قابل حل است؛ پیام انقلاب اسلامی عدالت است اما فاصله مدارس از یکدیگر و کیفیت مدارس دولتی بگونه ای است که خانواده ها دغدغه ثبت نام فرزندانشان را در مدارس دارند.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه نظام رتبه بندی باید برپایه صلاحیت حرفه ای و توانمندی تخصصی و عمومی معلمان باشد، خاطرنشان کرد: باید کلاس را به محل یادگیری و نه محل آموزش تبدیل کرد راه آن استفاده از شیوه های نوین مثل آموزش تلفیقی و ترکیبی است که باید برای این کار هم معلمان آموزش ببینند.
وی با بیان اینکه مسئله امور تربیتی و پرورشی مهم می باشد، افزود: تربیت و تزکیه مهم تر از تعلیم است ما ۵۹ هزار مربی پرورشی کم داریم که سال جاری ۱۱ هزار معلم پرورشی جذب می نماییم و باید تا پنج سال آینده این روند ادامه داشته باشد تا این کمبود جبران شود.
صحرایی در رابطه با زمان حضورش در مورد فعالیت بنیاد سعدی در اینستاگرام اظهار نمود: بنیاد سعدی بنیادی برای توسعه زبان فارسی با دنیاست که راه ارتباطی ما از راه صفحات فضای مجازی است. آنها در روزهایی همچون نوروز و یلدا برای ما شعر می خوانند و می فرستند اینکه آنها در خانه شان بی حجاب هستند را ما باید پاسخ بدهیم. آنها در خارج از کشور زندگی می کنند و برایمان شعر به زبان فارسی می خوانند افتخار ما اینست که کتب زبان فارسی را به تمام دنیا برده ایم و به آنها ایران را معرفی کرده ایم.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه ما پنج چالش جدی در آموزش و پرورش داریم، اظهار نمود: ناکارآمدی نظام حکمرانی آموزش و پرورش و فقدان عزم ملی برای تحول آن، کم توجهی به ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی آموزش و پرورش، ضعف در بهره وری زیرساخت ها و ناترازی در منابع و مصارف، ضعف در کیفیت و ناکارآمدی برنامه های آموزشی و جهت گیری عدالت و کاهش فرصت های برابر پنج چالشی است که باید آنرا رفع نماییم.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه خاطرنشان کرد: عبور از چالش های این وزارت خانه بدون کمک شما غیر ممکن است، مسائل آموزش و پرورش دستگاهی نیست بلکه مسائل ملی است و حل آنها نیازمند عزم ملی است. برای تحول در آموزش و پرورش ما دو برنامه را عرضه کردیم یک برنامه فوری و یک برنامه ای که در بازه دو ساله اجرا می گردد. یکی از برنامه های فوری ما تکمیل فرایند رتبه بندی است. رتبه بندی معلمان که افتخار خانه ملت بود و کار شما شاهکار بود. حمایت دولت هم شاهکار بود اما در اجرا موفق نشد. آئین نامه ای که برای رتبه بندی معلمان نوشته می شود باید بر اساس وظایف معلمان و ماموریتی که آنها برعهده دارند باشد. در ۵۰ روزی که بنده سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را برعهده دارم نشان داد که میتوان کار جهادی انجام داد.
صحرایی در ادامه تصریح کرد: بیشتر از ۷۵ هزار نفر رتبه گرفته اند و نزدیک ۳۰۰ هزار نفر اعتراض ثبت کردند. بنده به معلمان قول می دهم که آئین نامه رتبه بندی را اصلاح کرده و آنرا در راه درست پیش ببرم. رتبه بندی باید برپایه مأموریت معلمان اصلاح گردد. مسئله بعدی که با فوریت باید دنبال شود ساماندهی نیروی انسانی است ما بازنشستگان زیادی داشتیم و بحث کمبود معلم در اول مهرماه چندین سال است که مطرح است. یک آزمون استخدامی برگزار کردیم و یک آزمون استخدامی دیگر تا پیش از مهرماه برگزار خواهیم کرد. ما معتقد هستیم که ساماندهی نیروی انسانی بسیار مبحث مهمی است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: در بحث امتحانات نهایی سال جاری ۴۰ درصد به صورت قطعی در کنکور تأثیر دارند ما ۵۶۰۰ حوزه امتحانی داریم و امکان دارد در جایی چند دقیقه با تاخیر امتحان شروع شده باشد وظیفه من صحت و سلامت آزمون و محتوای دقیق آن است ما سعی کردیم تا هر روز بهتر از روز گذشته باشیم، سوالات امتحان نهایی متناسب با مطالب کتب درسی طراحی شود. تعیین تکلیف نیروهای مهرآفرین، خرید خدمات و سرایداران مدارس از دیگر اولویت هایی است که ما آنرا با جدیت دنبال خواهیم کرد. بحث آموزش تابستانی هم با کمک سایر دستگاه ها در دستور کار قرار دارد.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه تصریح کرد: در کنار برنامه های فوری برنامه های اولویت دار دیگری داریم که تا پایان دولت باید به سرانجام برسد. اول اجرایی سازی سند تحول بنیادی، دوم تحول در سازوکار جذب، تربیت و ارتقاء معلمان، سوم کارآمدسازی نظامات و سازوکارهای راهبردی آموزش و پرورش، چهارم عدالت تربیتی، پنجم تمرکز بر مدرسه، ششم کارآمدی نظام تأمین و تخصیص منابع مالی آموزش و پرورش، هفتم استانداردسازی و توسعه فضا و تجهیزات آموزشی و هشتم ارتقای توانمندی های خانواده، از سویی دیگر ۱۹۰ اقدام ذیل تحول سند بنیادین و بیانات مقام معظم رهبری عرضه شده است نقش راه اجرایی سازی سند تحول را در سریع ترین زمان ممکن و کمتر از شش ماه برای تصویب آماده می نماییم.
صحرایی افزود: در چارچوب برنامه هفتم هم یک بند برای اجرای این سند پیشبینی شده است، در بحث تربیت معلم و توانمند سازی معلمان هم برنامه داریم چون که معلمان ما بزرگترین سرمایه کشور هستند شخصیت معلم باید ساخته شود تا بتواند شخصیت دانش آموز را بسازد. تربیت معلم یک اصل اساسی است و رهبری هم در طول این سال ها بر این مورد تاکید داشتند. برنامه تحولی تاریخی برای تربیت معلم داریم جذب دانشجویان نخبه در دانشگاه فرهنگیان و تاسیس مرکز ملی توانمند سازی معلمان و ایجاد دو پردیس در دانشگاه فرهنگیان بعنوان پردیس تربیت مدیر و پردیس تقویت معلم همچون این برنامه ها است در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان برنامه داریم خیر این صندوق باید به فرهنگیان برسد.
او در آخر بیان نمود: ملت ایران امروز فرزند شما در مقابلتان ایستاده، در تعامل با مجلس شورای اسلامی همواره برای مجلس احترام قائل بودم و معتقد هستیم که حرف مجلس شورای اسلامی حرف ملت است ما باید در مدرسه تمرکز نماییم چون که دشمن در مدرسه تمرکز کرده است بنده تسلیم در مقابل امر خدا و تسلیم در مقابل تصمیم نمایندگان هستم.1402/03/09
14:18:43
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه