ساعت آخرالزمان تكان خورد

ساعت آخرالزمان تكان خورد

پروژه آسان ساعت آخرالزمان تكان خورد


به گزارش پروژه آسان به نقل از خبر آنلاین، هم اكنون فقط ۲ دقیقه تا نیمه شب بشریت زمان باقی است. «ریچل برانسون»، رئیس بولتن دانشمندان اتمی اعلام نمود: «به خاطر خطرهای غیرمعمول زمان حاضر، كمیته علم و امنیت بولتن، عقربه های ساعت آخرالزمان را ۳۰ ثانیه به زمان فاجعه نزدیك تر كرد. این نزدیك ترین وضعیت ساعت به آخرالزمان است و پیش از این، تنها یك بار روی این وضعیت تنظیم شده بود: سال ۱۹۵۳ (۱۳۳۲) و در اوج جنگ سرد». شرح عكس: لارنس كراوس (چپ)، مدیر پروژه اوریجینز (منشأها) در دانشگاه ایالتی آریزونا و رابرت رازنر، استاد دانشگاه شیكاگو از ساعت آخرالزمان ۲۰۱۸ رونمایی می كنند. ساعت آخرالزمان چیست؟
ساعت آخرالزمان، ساعت نمادینی است كه بولتن دانشمندان اتمی، هر سال آن را تنظیم می كند و به این روش، نشان داده است كه آیا رویدادهای سال گذشته، بشریت را به نابودی نزدیك یا از آن دور كرده است. بولتن دانشمندان اتمی (Bulletin of the Atomic Scientists) گروهی غیرانتفاعی است و ریشه در فعالیت دانشمندان دانشگاه شیكاگو دارد كه هرچند در پروژه منهتن و ساخت اولین بمب های اتمی همكاری داشتند، اما با استفاده از آن و رقابت تسلیحاتی هسته ای مخالف بودند. ساعت آخرالزمان هرچه به نیمه شب نزدیك تر باشد، نشان داده است كه احتمال وقوع فاجعه ای جهانی بیشتر شده است. از سال ۱۹۵۳ (۱۳۳۲) كه بشر برای اولین بار بمب هیدروژنی را آزمایش كرد، ساعت آخرالزمان تا این اندازه به نیمه شب نزدیك نشده بود. در مقابل، سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۰) كه جنگ سرد به آخر رسید؛ این ساعت روی ۱۷ دقیقه مانده به نیمه شب تنظیم شد. چرا به فاجعه نزدیك تر شده ایم؟
به عقیده متصدیان ساعت آخرالزمان، گسترش رقابت تسلیحاتی هسته ای و افزایش خطر استفاده از آن ها، لفاظی های سیاسی خطرساز و عدم واكنش مناسب به تغییرات اقلیمی، امنیت جهان را در وضعیت بدتری نسبت به سال قبل قرار داده است. توسعه برنامه نظامی هسته ای كره شمالی و به دنبال آن، رجزخوانی های متقابل این كشور و ایالات متحده، بزرگ ترین خطر سال قبل ارزیابی شده است. عدم واكنش مناسب كشورهای جهان به تغییرات اقلیمی، خطر بعدی است كه در آینده بقای بشر را تهدید می كند و تنها راه پیشگیری از آن سرنوشت، اقدام فوری در زمان كنونی است. برای این كار، همه كشورهای جهان باید تولید آلاینده های گلخانه ای خویش را مهار كنند. سال گذشته، ساعت آخرالزمان روی ۲٫۵ دقیقه به نیمه شب تنظیم شد كه مهم ترین عامل حركت ۳۰ ثانیه ای آن، واكنش به فعالیت های انتخاباتی «دونالد ترامپ» و موفقیت وی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بود. امسال اما متصدیان این ساعت اعلام نموده اند كه «دونالد ترامپ مسلح به سلاح هسته ای كه آزادانه به هر اقدامی در جهان دست می زند، خطرناك تر از چیزی است كه سال گذشته تصورش را می كردیم. » منبع: USA Today ۵۴۵۴

1396/11/08
13:16:56
5.0 / 5
5953
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه