سرپرست دانشگاه فرهنگیان كشور عنوان كرد

مهار سونامی كمبود معلم با تربیت سالانه 30 هزار نیرو

مهار سونامی كمبود معلم با تربیت سالانه 30 هزار نیرو

پروژه آسان: سرپرست دانشگاه فرهنگیان كشور اظهار داشت: كاهش شدید نیروی انسانی در آموزش وپرورش در اثر بازنشستگی نیروها در سال های 1399 و 1404 و افزایش دانش آموزان در این سال ها سونامی است كه تنها با تربیت سالانه حداقل 30 هزار معلم مهار می گردد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حسین خنیفر در نشست خبری كه در حاشیه هیجدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی پردیس ها و مراكز دانشگاه فرهنگیان به میزبانی استان هرمزگان برگزار شد، اظهار نمود: كشورمان پیشینه ای 100 ساله در تربیت معلم داشته و 7 سال است این ظرفیت به صورت دانشگاهی در آمده است.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه فرهنگیان با ۹۸ واحد دانشگاهی (در قالب ۶۴ پردیس و ۳۴ مركز وابسته به پردیس) در حال فعالیت است، اضافه كرد: هم اكنون دانشگاه فرهنگیان در سراسر كشور 39 هزار دانشجو، 830 عضو هیئت علمی موظف و بیش از 8000 عضو هیئت علمی غیر موظف در 16 رشته مختلف مشغول به تحصیل و كار هستند.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان كشور تصریح كرد: حركت از معلم دانشی به سمت معلم دانشی مهارتی، اعزام اساتید به عرصه های بین المللی جهت آموزش، جذب هیئت علمی در رشته های مختلف، افزایش مراكز جهت تربیت معلم، دادن امتیازات رفاهی به دانشجویان و كاركنان، افزایش كمی و كیفی دوره های آموزشی و ضمن خدمت برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و معلمان، غنی سازی محتوای آموزشی، نگه داشت و حفظ حضور معلمین متخصص ابتدایی بعد از كسب تخصص و تولید بستر برای رشد همه جانبه و چتری نظام تعلیم و تربیت در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی از اهداف این دانشگاه است.
خنیفر با اشاره به طرح دانشگاه فرهنگیان در حركت به سمت تولید مراكز 100 هكتاری جامع برای پوشش آموزش ابتدایی در سراسر استان های كشور، خاطرنشان كرد: در نظر داریم این طرح را در سه دوره (دو دوره 10 استانی و یك دوره 11 استانی) اجرا نماییم و استان هرمزگان یكی از پایلوت های اجرایی این طرح بعنوان 10 استان اول خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون حدود 21 هزار ظرفیت خالی در دانشگاه های فرهنگیان كشور داریم، عنوان كرد: این خالی بودن ظرفیت خارج از وضعیت نامناسبی كه دارد می تواند تبدیل به یك فرصت شود، در مهر ماه 97 این ظرفیت ها پر خواهد شد و آمادگی پذیرش 15 تا 25 هزار دانشجو را در 31 استان كشور داریم.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان كشور با اشاره به اینكه پیش بینی می گردد تا سال 1404 ظرفیت هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان به 2080 عضو برسد، افزود: مطابق با بررسی ها دو سونامی كاهش شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش در 8 سال آینده خواهیم داشت و در شرایط باخت باخت قرار داریم؛ تا سال 1399، 320 هزار نیرو و تا سال 1404، 330 هزار نیروی دیگر (مجموعا 650 هزار نیرو از 910 هزار نیروی موجود) در آموزش وپرورش بازنشسته می شوند و این در شرایطی است كه 13 میلیون دانش آموز كشور تا سال 1399 به 14 میلیون و 300 هزار نفر و تا سال 1404 به 17 میلیون و 200 هزار نفر می رسد كه اگر هر سال حداقل 30 هزار معلم در كشور تربیت نماییم می توانیم در برابر این سونامی ها آمادگی داشته باشیم.
خنیفر هیجدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی پردیس ها و مراكز دانشگاه فرهنگیان را مثبت ارزیابی كرد و با تاكید بر اینكه باید در تمامی امور با آینده پژوهی جلو رویم، ابراز كرد: در این اجلاس افق چهار ساله، 10 ساله و 100 ساله دانشگاه فرهنگیان را برای نخستین بار مطرح كردیم و امیدواریم در تأمین منابع انسانی تربیت شده برای تربیت نسل های آینده به تراز فراجهانی برسیم.
وی ادامه داد: رؤسای پردیس ها و مراكز از طرح ها و افق های مطرح شده در اجلاس بسیار استقبال كردند و مشتاق هستند در همه برنامه ها در ابعاد فرهنگی، دانشجویی، زیرساختی، آموزشی و پژوهشی ما را همراهی كنند.

1396/12/04
11:20:33
5.0 / 5
4944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه