ارتباط میان حس بویایی و حافظه

ارتباط میان حس بویایی و حافظه

پروژه آسان: ایسنا نوشت: پژوهشگران كانادایی در بررسی جدید خود موفق شدند ارتباط جدیدی را میان حس بویایی و حافظه نشان دهند.متخصصان علوم اعصاب "دانشگاه تورنتو"(UToronto) كانادا، مكانیسم جدیدی را شناسایی كرده اند كه امكان بازسازی تجربیات واضح حسی را برای حافظه فراهم می آورد.
این یافته ها با استفاده از بو بعنوان یك مدل، رویكرد جدیدی را در مورد چگونگی ابراز احساسات به حافظه عرضه می دهند و شاید بتوانند دلیل ارتباط فقدان حس بویایی را با نشانه های ابتدایی بیماری آلزایمر توضیح دهند.
"عفیف اكرباوی" (Afif Aqrabawi)، فارغ التحصیل مقطع دكترای دانشگاه تورنتو و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: یافته های ما برای اولین بار نشان می دهند چگونه بوهایی كه روزانه با آنها مواجه می شویم، در مغز بازسازی می شوند. به عبارت دیگر، ما دریافتیم كه چگونه می توان بوهای خاصی را به خاطر آورد.
ارتباط نزدیكی میان حافظه و بویایی وجود دارد. پژوهشگران با بررسی این ارتباط در موش ها دریافتند كه اطلاعات مربوط به فضا و زمان، با ناحیه ای از مغز كه برای حس بویایی مهم می باشد و تابحال كمتر شناخته شده، ادغام می شوند. این ناحیه، "هسته بویایی قدامی" (AON) نام دارد. اكرباوی افزود: با تركیب این عناصر، حافظه مربوط به زمان و مكان شكل می گیرد و این همان دلیل به یاد آوردن بوهای خاص است.
پژوهشگران، مجموعه آزمایشاتی را برای بهره برداری از ترجیح موش ها در بوییدن طراحی كردند. اكرباوی اضافه كرد: موش ها تمایل داشتند زمان بیشتری را به بوییدن عطر جدید اختصاص دهند. هنگامی كه این تمایل را از دست دادند، حتی دیگر عطری كه پیشتر بو كرده بودند، به خاطر نمی آوردند؛ ازاین رو بوییدن را ادامه دادند.

پژوهشگران در مرحله بررسی ساختار و عملكرد هسته بویایی قدامی، مسیر عصبی ناشناخته ای را بین این ناحیه و "هیپوكامپ"(hippocampus) كشف كردند. هیپوكامپ، قسمتی از دستگاه كناره ای مغز و مركز یادگیری است كه نقش مهمی در بیماری آلزایمر دارد. پژوهشگران دریافتند كه می توانند با قطع ارتباط میان هیپوكامپ و هسته بویایی قدامی، مشكلات مربوط به حافظه بویایی بیماران مبتلا به آلزایمر را شبیه سازی كنند.
اكرباوی در این باره اظهار داشت: اكنون ما می دانیم كدام مدارهای مغز، حافظه رویدادی را برای حس بویایی اداره می كنند. این مدارها می توانند بعنوان مدلی برای بررسی جنبه های بنیادی حافظه رویدادی انسان و نقص های موجود در حافظه بویایی استفاده شوند.
به گفته پژوهشگران، با درك بهتر مدارهای عصبی كه حافظه بویایی را مشخص می كنند، می توان آزمایش های مستقیم و موثری را برای بررسی عملكرد كامل این مدارها انجام داد.
این پژوهش، در مجله " Nature Communications" به چاپ رسید.


5656

1397/05/04
18:22:04
5.0 / 5
4669
تگهای خبر: بیمار , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه