شرط دولت برای وزیر آموزش وپرورش شدن، امكان رتبه بندی ظرف 2ماه وجود ندارد

شرط دولت برای وزیر آموزش وپرورش شدن، امكان رتبه بندی ظرف 2ماه وجود ندارد

به گزارش پروژه آسان وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به اینكه نخستین چالش وزیری كه می خواهد برای آموزش و پرورش معرفی شود خصوصی سازی است اظهار داشت: آیا در نظام جمهوری اسلامی، دولت متكفل آموزش مردم هست یا نیست؟ چالش دوم اطلاع وزیر از مسائل است. وقتی به بازدیدهای استانی می روم از جانب معلم ها در استان ها می شنوم كه سرپرست اعلام نموده مقرر است ۶۰۰ هزار تومان به حقوقشان اضافه شود كه ۳۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد. از آن سو هنوز لایحه ای از آموزش و پرورش به مجلس نیامده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در برنامه تلویزیونی پرسشگر، با اشاره به چالش های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش اظهار نمود: یكی از مسائل مهم كه در سال های اخیر بخصوص از سال ۹۲ با آن روبروییم، نگاه دولت به آموزش و پرورش در حیطه اقتصادی می باشد.
وی اضافه كرد: وزرای معرفی شده در این چند سال ناچار به خصوصی سازی بودند و شرط دولت برای وزیر آموزش و پرورش شدن، اجرای خصوصی سازی بوده است؛ حتی یك بار وزیری اعلام نمود ۳۵۰ هزار مازاد معلم دارند، اما امروز ۳۵۰ هزار كمبود داریم. این اظهارات زمینه ساز خصوصی سازی بوده است. مخالفتی با مدارس غیردولتی ندارم اما جایی كه مردم نیاز دارند باید مدارس دولتی پابرجا باشند.
این نماینده مجلس و وزیر اسبق آموزش و پرورش ضمن طرح این پرسش كه آیا پس از ۴۰ سال نباید بتوانیم تعیین نماییم كه آموزش و پرورش حاكمیتی است یا باید به بخش خصوصی واگذار شود؟ اظهار داشت: رهبری و اسناد بالادستی می گویند كه امری حاكمیتی است اما دولت اعتقاد دارد باید خصوصی سازی شود كه در لایحه بودجه ۹۸ مصداق آنرا دیدیم و واگذاری ۱۰درصدی سالانه مدارس در چارچوب خرید خدماتی را آورده بودند كه حذف شد. به معلم خرید خدمات ۴۰۰ هزار تومان حقوق می دهند كه دستش به جایی بند نیست.
حاجی بابایی اضافه كرد: نخستین مشكل وزیری كه می خواهد معرفی شود خصوصی سازی است. آیا در نظام جمهوری اسلامی، دولت متكفل آموزش مردم هست یا نیست؟ چالش دوم اطلاع وزیر از مسائل است. وقتی به بازدیدهای استانی می روم از جانب معلم ها در استان ها می شنوم كه سرپرست اعلام نموده مقرر است ۶۰۰ هزار تومان به حقوقشان اضافه شود كه ۳۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد. از آن سو هنوز لایحه ای از آموزش و پرورش به مجلس نیامده و دو سال است منتظر نظام هماهنگ پرداخت حقوق هستیم.
وی با اشاره به اینكه باید اظهاراتی از این دست با اطلاعات كافی همراه باشد اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، دولت را مكلف به آوردن برنامه كردیم، تذكر دادیم، مكاتبه كرده ایم و خب شاید مجلس به اندازه كافی از قدرتش استفاده نكرده است.
این نماینده مجلس و وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به اینكه دولت وقتی لایحه بودجه ۹۸ را به مجلس آورد بودجه رتبه بندی را در سقف دوم و تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان قرار داده بودند یعنی از مازاد بودجه نفت، اگر چیزی ماند صرف آن شود كه ما در مجلس آنرا به سقف اول آوردیم و قطعی كردیم اظهار داشت: سخنگوی دولت نباید اعلام نماید كه دوماه دیگر رتبه بندی را اجرا می كنند، این شدنی نیست. یا مسئولی دیگر می گوید شهریور ۶۰۰ هزار تومان به حقوق ها می افزاید كه مقدور نیست. بر فرض همین فردا لایحه به مجلس بیاید تا در كمیسیون بررسی و تصویب و در شورای نگهبان تایید گردد، حداقل دو تا سه ماه طول می كشد.
وی افزود: دومین اشكال، اشكال آماری مبحث است. اگر قرار باشد ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق ها افزوده شود بالای ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه می خواهد. چالش وزیر اینجاست كه چرا وعده ای می دهد كه اجرا نمی شود؟.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، محمدمهدی زاهدی، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به چالش های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش اظهار نمود: آموزش و پرورش وزارتخانه ای نیست كه هركسی بتواند زیربار مسئولیت آن برود.
وی ادامه داد: در خوشبینانه ترین حالت تا ۹۸ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و مزایا می شود و دو درصد برای مابقی فعالیت ها باقی می ماند.
زاهدی با اشاره به كسری ۱۵ هزار میلیاردی آموزش و پرورش امسال اظهار داشت: ساماندهی اموال، املاك و دارایی های آموزش و پرورش هم وضعیت نابسامان و نابهنجاری دارد و یك چالش است كه وزیر بعدی باید به آن بپردازد.
وی با اشاره به لزوم ایجاد بانك قرض الحسنه فرهنگیان، به ساخت سریال نمایش خانگی از مهران مدیری كه به اتفاقات صندوق ذخیره و بانك سرمایه می پردازد اشاره نمود و اظهار داشت: او می خواهد سوءاستفاده مفسدین را نمایش دهد. این یك طنز است، اما در واقع تلخندی را به تصویر كشیده است.
زاهدی اضافه كرد: ۱۲۰ هزار كلاس درس نیازمند مقاوم سازی و بازسازی است كه حداقل به ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. هنوز كلاس های كانكسی، خشت و گلی و كپری برچیده نشده است و حتی در استان مركزی هم چنین مدارسی وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه آموزش و پرورش دارایی های زیادی دارد و لازم است یك معاونت اقتصادی بوجود بیاید و آنرا سامان دهی كند عنوان كرد: مصوبه ای در مجلس برای تغییر كاربری و ایجاد ارزش افزوده داشتیم، اما واقعیت این است كه تا كنون آموزش و پرورش اراده ای در این زمینه از خود نشان نداده است.
رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به چالش های كلان تعلیم و تربیت اظهار نمود: اجرای سندتحول منوط به تهیه برنامه زیرنظام هاست كه قرار بود ظرف یكسال آماده شود. امیدواریم تا آخر تابستان تهیه و كامل شود.
وی با اشاره به اینكه معلم محور سند تحول است، درباره كمبود معلم اظهار داشت: امسال ۶۰ هزار و تا پنج سال دیگر ۳۶۰ هزار بازنشسته خواهیم داشت، چگونه باید جبران كرد؟ قانون معروف به ماده ۱۷ را برای بكارگیری نهضتی ها، مربیان پیش دبستانی و حق التدریسی ها تصویب كردیم، جای تعجب است كه چندماه است آئین نامه آن در دولت مانده است. تابستان باید اینكار صورت گیرد تا مهر ماه كمبود معلم نداشته باشیم.
وی افزود: نظام رتبه بندی دو جنبه دارد. یك جنبه آن اقتصادی می باشد. شش سال قبل طرحی به مجلس رفت و آقای انصاری، رئیس سازمان اداری استخدامی مخالفت كرد و اظهار داشت كه دولت بنادارد لایحه جداگانه ای ظرف شش ماه بدهد ولی از آن زمان شش سال قبل است. به تازگی سخنگوی دولت اعلام نموده رتبه بندی را اجرا می كنند، كجا تصویب شده و با چه مكانیسمی؟ منزلت و كرامت معلمان را چه؟ نباید با جامعه فرهنگیان اینقدر ساده برخورد نماییم. چندسال پیش هم كه مبلغی به حقوق فرهنگیان اضافه و نام آن رتبه بندی گذاشتند گفتم كه اینگونه با فرهنگیان بازی نكنید.
رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه امكان اجرای رتبه بندی ظرف دو ماه وجود ندارد اظهار داشت: لایحه باید به مجلس بیاید. امكان دارد دولت بخواهد خودش اجرا نماید. آیا این امر احتیاج به قانون ندارد؟ حتما دارد.
زاهدی با اشاره به برخی چالش های دیگر پیش روی وزیر آینده اظهار نمود: هدایت تحصیلی بحث مهمی است، چرا باید همه بخواهند به رشته تجربی بروند و پزشك شوند؟ حذف كنكور و مقابله با مافیای كنكور كه توانسته در بعضی اركان آموزش و پرورش نفوذ كند، احیای فعالیت های پرورشی، توجه به آموزش مهارتی، توجه به دانشگاه فرهنگیان و نحوه پذیرش مدارس سمپاد از دیگر موارد مهم می باشد.

وی درباره "تراز مشترك" كنكور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و جدید هم اظهار داشت: این سوال را باید از سازمان سنجش سوال كنید اما در همین حد بگویم كه داوطلبان نگران نباشند. واقعا سازمان سنجش برنامه ریزی كرده كه عدالت كامل برقرار شود.
زاهدی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس هم اظهار داشت: در آستانه شروع سال تحصیلی جفاست كه آموزش و پرورش وزیر نداشته باشد. برنامه ریزی ها در تابستان انجام می شود. سرپرست دارد دلسوزانه موارد را دنبال می كند، ولی باز هم سرپرست قدرت وزیر را برای همه پیگیری ها ندارد.
منبع:

1398/05/12
17:27:23
5.0 / 5
4316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه