در بسته هفتگی اخبار اجتماعی بخوانید

از ماجرای قرص های مشكوك در كیك های خوراكی تا بررسی ادعای تولید خودرو های آبسوز

از ماجرای قرص های مشكوك در كیك های خوراكی تا بررسی ادعای تولید خودرو های آبسوز

به گزارش پروژه آسان سرویس اجتماعی ایسنا هفته گذشته خبرهای متفاوتی را بر روی خروجی خود ارسال كرد كه افزایش 4 برابری كودك همسری در بعضی نقاط كشور به دنبال افزایش وام ازدواج، تكذیب كیك های آلوده به قرص های خطرناك، ترك تحصیل برخی دانش آموزان مناطق دوزبانه، ادعای تولید خودرو های آبسوز، فوت 81 نفر بر اثر آنفلوآنزا، آغاز طرح زمستانی پلیس همچون این خبرهاست.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، مشكل سهمیه بندی بنزین برای خودرو های پلیس یكی از خبرهای پربازدید اداره اجتماعی ایسنا بود كه طی آن فرمانده ناجا اظهار داشت كه سهمیه بندی بنزین مشكلاتی را برای بعضی از خودروهایی نیروی انتظامی ایجاده كرده است. وی همینطور ضمن اعلام این مساله اظهار داشت كه مسئولان قول داده اند دراین زمینه كمك كنند.
یكی دیگر از اخبار مهم انتشار یافته در این خبرگزاری نیز در رابطه با تعداد معتادان متجاهر در تهران بود كه رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ شمار معتادان زن متجاهر در پایتخت را بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر اعلام نمود و از مسئولان مربوطه خواست كه نسبت به ارتقای ظرفیت ها برای نگهداری و بازپروری این افراد اقدام نمایند.
پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ نیز طی گزارشی از كشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر، اعلام نمود كه از ابتدای سال جاری تا كنون ۱۶ هزار و ۷۳۴ كیلوگرم مواد مخدر در پایتخت كشف شده و میزان كشفیات ما امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است.
در پنجمین روز هفته نیز طرح زمستانی پلیس با حضور دستگاه هایی همچون سامان امداد و نجات هلال احمر، سازمان اورژانس كشور، راهداری و پلیس راهور در جاده های كشور شروع شد و تا ۲۰ اسفند ماه نیز ادامه خواهد داشت. در این طرح ترافیكی ویژه پلیس كه بیشتر از ۶۰هزار نیروی انسانی در آن مشاركت خواهند داشت، ۱۱۲ گردنه برفگیر پوشش داده خواهد شد.
همین طور طی رزمایش این طرح ترافیكی زمستانی ۹۸ رئیس سازمان اورژانس كشور اعلام نمود كه برمبنای آمار پزشكی قانونی در سال قبل ۶۴ درصد تصادفات كه منجر به فوت شده اند برون شهری بوده و بیشترین علت فوتی ها نیز ضربه های مغزی یا شكستگی های گوناگون بوده است. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز اعلام نمود كه بیش از ۶۰۰۰ نیرو هلال احمر نیز در طرح زمستانه امداد و نجات حضور خواهند داشت.

سهم دارو از یارانه های لایحه بودجه سال آینده تا فوت ۸۱ نفر بر اثر آنفلوآنزا
با شدت گرفتن موج آنفلوآنزا، روز یكشنبه( ۱۷آذر) دكتر علیرضا رئیسی_معاون وزارت بهداشت اعلام نمود: از روز نهم الی شانزدهم آذرماه تعداد ۸۳۳۳ نفر به سبب مبتلاشدن به آنفلوآنزا به مراكز درمانی مراجعه نموده اند كه از این تعداد ۲۵ نفرشان فوت كردند. بعد از آن به دنبال مطرح شدن مباحثی در خصوص بروز موج دوم و سوم آنفلوآنزا، دكتر حسین عرفانی_رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، این مساله را دور از ذهن خوانده و با اشاره به آخرین آمار، تعداد كلی كسانی كه بر اثر مبتلاشدن به آنفلوآنزا فوت كرده اند را ۸۱ نفر دانست.
هفته گذشته بعد از ارائه لایحه بودجه ۹۹ توسط رئیس جمهور به مجلس، دكتر نمكی_وزیر بهداشت از افزایش ۱۵ درصدی بودجه این وزارتخانه نسبت به سال قبل آگاهی داد كه در این میان برای سهم دارو از یارانه های لایحه بودجه سال آینده، رقم ۵۴۵ میلیارد تومان بعنوان یارانه دارو و شیرخشك پیشنهاد شده است.
بعد از آنكه دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات روز دوشنبه(۱۸آذر) با استناد به آنچه كه اطلاعات واصله از منابع موثق خواند، خبر از ورود ۴۵ برند جدید مواد دخانی به عرصه تولید و فروش كشور داد و انتقاداتی را نسبت به آن وارد دانست؛ دكتر علیرضا رئیسی_معاون وزیر بهداشت، ضمن تایید این خبر، انتقادات جدی به وزارت صمت وارد دانست و اظهار داشت: وزارت صمت تابحال پاسخگوی مكاتبات وزارت بهداشت درباب سیاست های ترویجی صنعت دخانیات از طرف آن وزارتخانه نبوده است.
در اواسط هفته نیز معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، مباحث مطرح شده در خصوص عدم تمدید دفترچه های بیمه شدگان رایگان را ناصحیح خواند و مهلت تعیین تكلیف ارزیابی وسع آن دسته از بیمه شدگانی كه قبل از تاریخ ۱۳ آبان ماه سال جاری، بیمه رایگان شده اند را تا یك سال آینده دانست.

افزایش ۴ برابری كودك همسری در بعضی نقاط كشور بدنبال افزایش وام ازدواج
افزایش ۴ برابری كودك همسری در بعضی نقاط كشور بدنبال افزایش وام ازدواج جزو آن دسته گفت وگوهای خبرسازی بود كه تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان آنرا به سرویس خانواده ایسنا اعلام و آگهی داد كه بررسی ها نشان میدهد در بعضی از نقاط كشور كه با فقر فرهنگی و اقتصادی رو به رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله كودكان زیر ۱۵ سال استفاده می شود.
پایان یافتن مهلت مراجعه به سایت «بسته معیشتی» در ۲۰ آذر ماه كه از ششم آذرماه برای ثبت درخواست بررسی دوباره متقاضیان این بسته فعال شده بود نیز از دیگر اخباری بود كه مورد توجه مخاطبان ایسنا قرار گرفت.
نشست هم اندیشی اعضای كمیته های مشاغل سخت و زیان آور هم جزو آن دسته از همایش هایی بود كه مسئولان سازمان تامین اجتماعی به نقد و بررسی میانگین سنی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان پرداختند و با استناد بر آمارها اعلام نمودند كه تعداد زیادی از كاركنان و كارگران گرفتار مشكلات جسمی و روحی و روانی بعد از بازنشستگی هستند به طوریكه حدود ۶۲ درصد از نیروهای فعال و حرفه ای در عرصه خدمات تولیدی كه در اوج بهره وری اند به سبب آلاینده های محیط كار به بازنشستگی زودهنگام می رسند و این به خانواده و سلامت افراد لطمه وارد میكند. همین طور در این مراسم به استقراض۵۰ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بانك ها برای پرداخت مستمریها نیز اشاره شد.

تكذیب آموزش و پرورش درباره كیك هایی كه آلوده به قرص های خطرناك هستند
طی چند روز اخیر گزارش ها و عكسهایی در فضای مجازی انتشار یافته كه حكایت از وجود قرص هایی درون كیك هایی دارد كه چند دانش آموز برای تغذیه به مدرسه برده بودند. در پیام های منتشره در فضای مجازی آمده است كه به تمام مدارس بخشنامه شده از این كیك ها كه آلوده به قرص های خطرناك هستند استفاده نشود كه این مساله توسط وزارت آموزش و پرورش تكذیب شد. ضمن اینكه دكتر جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نیز قرص های جاسازی شده در كیك ها را اقدامی سازمان یافته و هدف دار مقابل صنایع غذایی كشور عنوان نمود.
و اما در هفته ای كه آنرا پشت سر گذاشتیم، آموزش و پرورشی داشتیم پرخبر از بودجه سال ۹۹ این وزارتخانه گرفته تا رتبه بندی معلمان و مسكن آنها و همین طور وضعیت ترك تحصیل دانش آموزان و حتی پیشنهاد تدریس زبان چینی در مدارس كه گویا وزیر هم موافق اجرای آن است.
متن كامل این خبرهای داغ را می توانید در گفت وگوی خبرنگار ما با معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباب گروه هایی كه مشمول طرح رتبه بندی معلمان نمی شوند بخوانید. این در حالیست كه حكیم زاده معاون وزیر هم درباره مشكلات و چالش های آموزش زبان فارسی در مناطق دوزبانه به ایسنا گفته است و در خصوص ترك تحصیل برخی دانش آموزان مناطق دوزبانه هشدار داده است.
ذوعلم نیز دیگر معاون وزیر در نشستی كه با خبرنگاران داشت از ورود زبانهای خارجی دیگر و خارج شدن از انحصار یك زبان خارجی گفت و به پیشنهادشان دراین زمینه اشاره نمود. طبق آن قرار است زبان چینی و زبان عربی در كنار زبان های دیگر نه به شكلی كه الان در مدارس آموزش داده می شود، به لیست آموزش ها افزوده شود؛ البته وی این را نیز گفته كه وزیر هم ضمن پشتیبانی از موضوع، دستور بررسی و ارجاع آن به شورای عالی آموزش و پرورش را داده است.
پایان مهلت ثبت نام مسكن فرهنگیان در ۲۰ آذر نیز جزو اخباری بود كه توجه مخاطبان و فرهنگیان را به خودش جلب و در ردیف اخبار پربازدید روز ایسنا قرار گرفت.پایش جنگل ها و مراتع بعد از سهمیه بندی بنزین تعطیل نخواهد شد

پس از سهمیه بندی بنزین بنا بگفته سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - جنگلبانان با مشكل تامین سوخت و پرداخت هزینه های آن مواجهند. در این شرایط خسرو شهبازی - سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- اظهار داشت كه پایش جنگل ها و مراتع بعد از سهمیه بندی بنزین تعطیل نخواهد شد و برای گشت و مراقبت برنامه ریزی می شود.

هفته جاری بار دیگر از تلاش ها برای اعمال تغییراتی در قانون هوای پاك این دفعه در ماده ۱۱ این قانون سخن به میان آمد. برمبنای گفته مهرداد كتال محسنی - معاون فنی محیط زیست استان تهران - اصلاحیه مصوبات مربوط به استقرار و كارهای صنعتی در محدوده ۱۲۰ كیلومتری تهران، هم اكنون منتظر تصویب درشورای برنامه ریزی استان و ارسال به هیات دولت و كمیسیون زیربنایی دولت می باشد.

یكشنبه (۱۷ آذرماه) رئیس جمهوری لایحه بودجه سال ۹۹ تقدیم مجلس شد كه برمبنای آن برای سازمان حفاظت محیط زیست بیشتر از ۶۳۸ میلیارد تومان و برای سازمان جنگل ها بیشتر از ۲۸۳ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

مقابله با گرد و غبار همچون موضوعاتی است كه از بودجه سازمان حفاظت محیط زیست سهم دارد. بگفته علی محمد طهماسبی - مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار - در بودجه سال ۹۹ مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو به سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص داده شده است كه این مبلغ نسبت به سال قبل افزایش یا كاهش نیافته است.

یكی از موضوعاتی كه بعد از افزایش قیمت بنزین مطرح شده، آب سوز كردن خودرو ها است كه در چارچوب گزارشی به آن پرداخته شد. بر طبق گفته كارشناسان خودرو از نظر قوانین فیزیكی چنین ادعایی نمی تواند صحت داشته باشد و از طرف دیگر سازمان محیط زیست و وزارت صنعت نیز مجوزی دراین زمینه صادر نكرده اند اما با توجه به این سایتی برای ثبت نام متقاضیان راه اندازی شده و در حال دریافت اطلاعات افراد است تا خودرو ها را به قیمت ۴.۵ میلیون تومان آب سوز كند.

از رد طرح صندلی فروشی تا تسهیلات ۲ میلیارد دلاری توسعه مترو در لایحه بودجه ۹۹
طرح صندلی فروشی از طرف مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران كه در گفتگویی با یكی از رسانه ها مطرح شده بود در ابتدای هفته گذشته خبرساز شد. خبری كه واكنش های بسیاری را به همراه داشت. در نخستین واكنش ها، استاندار تهران در توئیتی نوشت: « هر گونه ارائه طرح صندلی فروشی از سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران بدون هماهنگی با فرمانداری تهران، شورای شهر و هیات تطبیق مصوبات، غیر قانونی می باشد.»
محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل شهردار نیز اصرار كرد كه بلیت اتوبوس یك ریال هم گران نمیشود و صندلی های اتوبوس رانی شهری متعلق به همه مردم است. پیروز حناچی شهردار تهران هم در واكنش به اظهار نظر مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی در توئیتی نوشت: « خبر و بحث های جانبی مطرح شده درباره فروش صندلی های اتوبوس غلط است و موضوعیت ندارد.»
بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها در صحن علنی مجلس نیز از خبرهایی بود كه در هفته گذشته در ایسنا و سرویس اجتماعی ایسنا منتشر گردید لایحه ای كه بگفته جمالی نژاد معاون وزیر كشور تصویب آن و ابلاغ آن بصورت قانون، زمینه تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی را فراهم نموده و انقلابی در شهرداری ها و دهیاری ها ایجاد خواهدنمود.
هفته گذشته جلسه هم اندیشی دهیاران استان تهران با سوژه افزایش سرمایه اجتماعی نیز برگزارشد كه محسنی بندپی استاندار تهران بر نقش مهم دهیاران در ارتباط با مردم و شناسایی مطالبات مردم اشاره و بر ضرورت نقش آفرینی دهیاران در افزایش مشاركت در انتخابات پیش رو تاكید نمود. جمالی نژاد معاون وزیر كشور هم از افزایش سرانه هر نفر روستایی از ۷۴ هزار تومان به ۳۴۰ هزار تومان آگاهی داد.
هفته گذشته رئیس جمهور لایحه بودجه ۹۹ را تقدیم مجلس كرد كه یكی از مباحث مهم آن با عنایت به سهمیه بندی بنزین تقویت حمل و نقل عمومی است. لایحه بودجه ۹۹ در حالی در كمیسیون های تخصصی مجلس مورد بررسی قرار گرفته كه در این لایحه دریافت تسهیلات خارجی برای ساخت قطار شهری، اعطای تسهیلات ارزی به توسعه حمل و نقل درون شهری، اجرای طرح ال ای زد و... ردیف هایی در نظر گرفته شده است و در لایحه از تسهیلات ۲ میلیارد دلاری توسعه مترو تا اعتبار ۱۰۰میلیارد تومانی اجرای LEZ مطرح گردیده است.
1398/09/23
22:08:15
5.0 / 5
4120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه