سرخط خبرهای اجتماعی در هفته ای كه گذشت

از اعلام وضعیت اضطراری جهانی درباره كرونا ویروس تا تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در میانكاله

از اعلام وضعیت اضطراری جهانی درباره كرونا ویروس تا تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در میانكاله

به گزارش پروژه آسان آمارهای شیوع ویروس جدید كرونا در چین و اعلام وضعیت اضطراری جهانی به دنبال شیوع این ویروس، آتش زدن كتاب ماخذ پزشكی ˮهاریسونˮ توسط یكی از مدعیان طب اسلامی، واریز زودهنگام بسته معیشتی به حساب سرپرستان خانوار، سوء برداشت سهمیه بندی ثبت طلاق، تكذیب بازسازی و راه اندازی مدارس جنگ زده سوریه، تلف شدن بیشتر از ۸۰۰۰ قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانكاله و انهدام هفت باند و دستگیری ۲۳۴۰ معتاد و خرده فروش در پایتخت در صدر اخبار اجتماعی ایسنا در هفته ای كه گذشت، بود.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، شیوع ویروس جدید كرونا در چین و مشاهده مواردی از آن در چند كشور دیگر و اعلام وضعیت اضطراری جهانی به دنبال شیوع كرونا ویروس و همینطور آتش زدن كتاب ماخذ پزشكی "هاریسون" توسط یكی از مدعیان طب اسلامی، در صدر اخبار حوزه سلامت در هفته ای كه گذشت، بود.
ویروس جدید كرونا كه ابتدا در شهر ووهان چین گزارش شد و محدودیت هایی را در رفت و آمد به این شهر و مسافران آن به دنبال داشت، خیلی زود به تمامی مناطق چین گسترش پیدا كرد؛ به صورتی كه تا روز گذشته (پنجشنبه - ۱۰ بهمن ماه) شمار تلفات كروناویروس كشنده به ۱۷۰ تن رسید و با تایید نخستین مورد مبتلا شدن به این ویروس در تبت، اعلام گردید كه كروناویروس در تمامی مناطق چین گسترش پیدا كرده است. بنابر اعلام مسؤلان سلامت در چین تامقطع زمانی مذكور، حدود ۷۷۱۱ نفر به این ویروس آلوده شده اند و این ویروس دست كم در ۱۶ كشور دیگر هم گسترش پیدا كرده است.
بر همین مبنا سازمان جهانی بهداشت در نشستی كه روز پنجشنبه(۱۰ بهمن) برگزار كرد، شیوع كرونا ویروس را بعنوان وضعیت اضطراری جهانی اعلام نمود.
تدروس آدهانوم قبریسوس دبیركل سازمان جهانی بهداشت در اینباره اظهار داشت: هم اكنون اطلاعاتی در مورد خسارت ها و تلفات ناشی از شیوع ویروس معروف به ۲۰۱۹nCoV در كشوری با سیستم سلامت ضعیف وجود ندارد. ما باید به كشورها كمك نماییم تا برای مواجهه با هر شرایطی آمادگی لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: ازاین رو علل، من به علت شیوع كرونا ویروس، وضعیت اضطراری جهانی اعلام می كنم.
با شیوع روز افزون كرونا ویروس در چین، دیگر كشورها هم در كوشش برای مهار و كنترل گسترش این ویروس هستند. بر همین مبنا در ایران هم مراقبت و غربالگری مسافران از مبداء چین در تمام مبادی ورودی كشور در جریان است و وزیر بهداشت هم تاكید كرده كه برای مقابله با این ویروس تمام امكانات را به میدان آورده اند. به اذعان دكتر كیانوش جهانپور - رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم تا كنون هیچ یك از موارد مشكوك به كروناویروس در كشور ما به این بیماری مبتلا نبودند و با عنایت به نتایج آزمایشات، این افراد از مراقبت بهداشتی خاص، خارج شدند.
آتش زدن كتاب هاریسون بعنوان یكی از كتب ماخذ پزشكی دنیا، توسط یكی از مدعیان طب اسلامی در هفته گذشته واكنش های بسیاری را از جانب جامعه پزشكی، جامعه روحانیت، مسئولان و... به دنبال داشت؛ به صورتی كه دكتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس كل سازمان نظام پزشكی در واكنش به آن با انتشار اطلاعیه ای تصریح كرد: «به حكم وظیفه قانونی، علمی، دینی و لزوم حمایت و صیانت از حقوق بیماران، ضمن طرح شكایت از راه مراجع قانونی و قضایی، از مسئولین محترم وزارت بهداشت و درمان می خواهم به وظیفه قانونی خود در مقابل این فجایع انسانی و علمی عمل كنند.» دكتر سعید نمكی - وزیر بهداشت هم در این حوزه با تاكید بر این كه ورود به موضوعاتی نظیر آتش زدن كتاب "هاریسون" توسط یك فرد نادان آن هم از جانب وزیر یك كشور نوعی ارزش و بها دادن به این دسته از افراد جاهل به حساب می آید، اظهار داشت: «به نظر من پیش از وزیر بهداشت باید حوزه های علمیه در واكنش به اقدام این فرد در سوزاندن كتاب مرجع پزشكی فریاد بزنند و باید علما عمامه زمین بگذارند.»
این اقدام مدعی طب اسلامی در حالی واكنش جامعه علمی و دانشگاهی را به همراه داشت كه به اذعان مدیركل سابق دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت «پیش از این، از همین شخصی كه در لباس روحانیت مبادرت به آتش زدن كتاب پزشكی هاریسون كرده، بارها شكایت شده بود و دادگاه ویژه روحانیت حكم به سه سال حبس و پلمب مراكز تحت فعالیت این فرد و مریدانش داده بود.»

از واریز زودهنگام بسته معیشتی به حساب سرپرستان خانوار تا سوء برداشت سهمیه بندی ثبت طلاق
واریز بسته معیشتی به حساب سرپرستان خانوار آنهم زودتر از وعده دولت كه به جای دهم بهمن این ماه در دقایق پایانی روز هشتم بهمن واریز شد هم همچون خبرهایی بود كه توجه مخاطبان را به خود جلب كرد و باز هم همانند مابقی خبرهای واریز یارانه در صدر بازدیدها قرار گرفت.
همینطور در هفته ای كه آنرا پشت سر گذاشتیم سهمیه بندی ثبت طلاق سوء برداشت هایی را با خود به همراه داشت و موج انتقادات را روانه خود كرد تا اینكه توضیحات تكمیلی در اینباره كه این سهمیه بندی صرفا برای اعمال عدالت در تعداد مراجعات به تعداد خاصی دفترخانه و پیشگیری از ایجاد فساد و رانت است، ماجرا را ختم به خیر كرد؛ به طوریكه سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم در گفت وگویی با ایسنا این اقدام را امری به جا و مدبرانه از جانب كانون سر دفترداران ازدواج و طلاق و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و قوه قضاییه دانست كه می تواند در جهت نفی رانت و انحصار برخی دفاتر و كسادی دیگر دفاتر باشد.
خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز و مبتلا به ایدز هم جزو خبرهای پرمخاطب این هفته سرویس خانواده بود كه به دنبال رسانه ای شدن این مورد ایسنا سراغ فرید براتی سده معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور رفت كه وی اعلام نمود كه سازمان بهزیستی هم امكان پذیرش معتادان دارای زخم باز را در مراكز تحت امرش ندارد و آنرا وظیفه وزارت بهداشت دانست؛ البته براتی به نكته جالب دیگری هم اشاره نمود و آن این بود كه از خردادماه تا الان هیچ آزمایش ایدزی از معتادان متجاهر جمع آوری شده گرفته نشده چون كه كیت آزمایش ایدزی كه باید وزارت بهداشت برای این منظور و به مقدار كافی در اختیار بهزیستی قرار می داد، قرار نداده است.

تكذیب بازسازی و راه اندازی مدارس جنگ زده سوریه
سفر وزیر آموزش و پرورش به سوریه هم با حواشی مواجه شد؛ بازسازی و راه اندازی مدارس جنگ زده سوریه همچون این حواشی بود كه آموزش و پرورش نه تنها آنرا تكذیب نمود، بلكه در نهایت برای پاسخ به این حواشی نشستی خبری برگزار كرد و غلامرضا كریمی، رئیس مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور به سوالات پاسخ داد. در این جلسه خبرنگاران در مورد اعتباری كه ایران برای ساخت وساز مدارس سوریه هزینه خواهد نمود پرسیدند كه وی اظهار داشت: لزوماً هر تعهدی حتی در بحث ساخت وساز بار مالی ندارد بنابراین امكان دارد مهندسین ایرانی برای عرضه خدمات به آن كشور اعزام شوند در حالیكه سایر كشورها امكان دارد حاضر به این همكاری نشوند. در مبحث چاپ كتب درسی هم منظور انتقال تجارب بوده است.
احمد عابدینی، معاون دبیركل شورایعالی آموزش و پرورش هم با اشاره به مبحث تقویم آموزشی، دراین باره كه سال جاری دانش آموزان ۱۵۰ روز به مدرسه می روند و بیشتر از ۲۵۰ ساعت كاهش ساعات آموزش داریم تصریح كرد كه زمان تغییر تقویم آموزشی فرارسیده است و در حالیكه از سال ۹۵ طرح و سناریوهای مختلف این امر در شورایعالی آموزش و پرورش آماده شده اما اختلاف بر سر این است كه كدام مرجع مبحث را بررسی و تصویب كند. متاسفانه با مداخلات مجلس شورای اسلامی روبروییم كه موانع جدی در راه تحول بوجود آورده است. گاهی با یك طرح یك هفته ای، یك مبحث را تحمیل می كنند كه تنوع مدرسه نمونه ای از آن بود.
بدنبال این بحث علیرضا علی احمدی وزیر اسبق آموزش و پرورش پیشنهاد دایر شدن مدارس در ۵شنبه ها را عرضه كرد و افزود: از ۱۰ سال قبل به این سو و از سال ۹۰ تا كنون از ۱۶۴ روز ناسالم در یك سال در تهران تا ۴۲ روز ناسالم در سال دیگر داشته ایم. باید راهكار بیابیم. بعنوان مثال می توان ۵شنبه ها كلاس درس دایر كرد، در این صورت ۳۲ روز به ساعات آموزش افزوده می شود. یا می توان بسته آموزشی تولید و از راه شبكه رشد و مجاری چندرسانه ای در اختیار دانش آموزان قرار دهیم. اگر مدرسه دوشیفته نیست می توان كلاس برگزار كرد و یا سیستم دو ترمی را سه ثلثه كرد؛ در این صورت می توان برنامه را طوری تنظیم كرد كه تعطیلی روزهای آلودگی هوا در میان دوثلث قرار بگیرد.

از تلف شدن بیشتر از ۸۰۰۰ قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانكاله تا آخرین وضعیت تالاب های كشور

تلف شدن بیشتر از ۸۰۰۰ قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانكاله به دغدغه دوستداران محیط زیست طی هفته جاری تبدیل گشته بود. در ایام ابتدایی هفته و در حالیكه تلفات این پرندگان به ۲۰۰۰قطعه رسیده بود، شهاب الدین منتظمی - مدیركل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست- از اعزام یك گروه پرنده شناسی از سازمان محیط زیست به منطقه میانكاله اطلاع داد و با استناد به آخرین آزمایشات انجام شده از جانب سازمان دامپزشكی ابتلای پرندگان تلف شده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوكاسل را منتفی دانست.

روز دوشنبه (۷ بهمن ماه) در حالیكه آمار تلفات پرندگان مهاجر میانكاله به ۵۰۰۰ قطعه رسیده بود، منتظمی از ممنوعیت شكار پرنده در «میانكاله» و توقف فعالیت بازار پرندگان مهاجر «فریدونكنار» اطلاع داد. در نهایت سه شنبه (۸ بهمن ماه) در حالیكه ۸۰۰۰ هزار پرنده مهاجر تلف شده بودند، سازمان دامپزشكی «بوتولیسم» را علت مرگ و میر آنها اعلام نمود.

طی هفته جاری احمد لاهیجان زاده - معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست- به تشریح وضعیت تالاب های كشور بعد از وقوع سیلاب پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه تالاب های بین النهرین ۹۰ درصد و تالاب مهارلو در نزدیكی شیراز ۷۰ درصد آبگیری شده است.

وی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی اظهار داشت: ما منتظر دستور مقام قضایی درباره اجرا یا عدم اجرای طرح بایوجمی هستیم ولی هم اكنون حتی اجازه نمونه برداری برای انجام آزمایش ها به ما داده نمی گردد.

انهدام هفت باند و دستگیری ۲۳۴۰ معتاد و خرده فروش در پایتخت
اخبار حوادث در هفته ای كه گذشت با یك اخطار مهم از جانب علی بیت اللهی، دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی شروع شد كه نسبت به تهدید مراكز جمعیتی درپی تغییرات اقلیمی سخن گفت.
در روز یكشنبه، سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت هم سومین مرحله از دستاوردهای طرح ظفر را به مرحله نمایش گذاشت و از انهدام هفت باند و دستگیری ۲۳۴۰ معتاد و خرده فروش در پایتخت اطلاع داد.
در روز دوشنبه زلزله ای نسبتا شدید منطقه خانه زنیان در استان فارس را لرزاند و منجر به مصدوم شدن 33 نفر شد، 33 نفری كه 32 نفرشان سرپایی درمان شدند، این زلزله گرچه به خیر گذشت، اما بار دیگر لزوم آمادگی ما در مقابل زلزله را یادآوری كرد.
سه شنبه اما روز پرخبری برای گروه حوادث بود، كشف بسته ای مشكوك در میدان تجریش افكار عمومی را نسبت به محتویات این بسته حساس كرد و همزمان با بیان منتفی بودن هرگونه موارد مشكوك در این بسته بود كه اعلام گردید امیرحسین مقصودلو معروف به امیر تتلو به درخواست پلیس ایران در تركیه دستگیر شده است.
در ساعات پایانی پنجشنبه هم سید جلال ملكی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع آتش سوزی در ساختمان اداری بورس تهران در محله سعادت آباد خبر داد، حریقی كه البته به خیر گذشت.

بحث و اظهارنظرها در مورد فروش خانه شهرداران
از اولین روزهای هفته گذشته در حوزه شهری خبر قرار گرفتن یك منزل مسكونی متعلق به شهرداری تهران در فهرست فروش مورد توجه قرار گرفت این ملك كه در خیابان گلستان واقع در محله اقدسیه قرار دارد، سالهای دور بعنوان محل سكونت شهرداران از آن استفاده می شده اما پس از آن رها شده و تنها برای برگزاری جلسات اندك از آن استفاده می شد. بحث و اظهارنظر در مورد فروش این خانه زیاد بود برخی ان را دارای ارزش تاریخی و میراثی می دانند و برخی دیگر با فروش آن توسط شهرداری مخالفتی نداشتند.
اعلام زمان زیرگذر استادمعین هم از اخبار دیگری بود كه در حوزه شهری مورد توجه قرار گرفت. در هفته گذشته ظاهرا بار دیگر با عنایت به نزدیگی سالگرد حادثه تلخ پلاسكو ایمنی ساختمانهای بلند مرتیه و اماكن عمومی مبحث اظهارنظر خیلی از مسئولین و كارشناسان شد.
رونمایی از سامانه یكپارچه حریم پایتخت هم در هفته گذشته به همراه خبرهای عرضه بودجه ۹۹ شهرداری تهران یكشنبه آینده به شورای شهر، تهیه فیلمی فاخر از زندگی قاسم سلیمانی، تهاتر پارك چیتگر خبری انحرافی است و آخرین اخبار و فرضیات جدید درباره بوی مرموز پایتخت از اخبار پر بازدید در حوزه شهری بوده است.1398/11/12
21:09:13
5.0 / 5
4076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه