چالش های یك حذف جنجالی،

در ترمی كه گذشت، خیلی اذیت شدیم

در ترمی كه گذشت، خیلی اذیت شدیم

پروژه آسان: بعضی از دانشجویان ورودی سال تحصیلی 98 معتقدند اگر انتگرال را قبل از ورود به دانشگاه می آموختند، هم خودشان و هم استادان شرایط بهتری را در ترم تحصیلی گذشته تجربه می كردند. آنها می گویند بیشتر از این كه در درس ریاضی چالش داشته باشند، در درس فیزیك گرفتار مشكل شدند و برخی از آنها مجبور شدند این درس را حذف نمایند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، "انتگرال" در سال های اخیر بارها دستمایه شوخی قرار گرفته است. بعضی از دانش آموختگان دبیرستان و دانشگاه با كنایه و شوخی می گفتند كه از انتگرال در هیچ كجای زندگی استفاده نكرده اند و این مفهوم ریاضی هیچ كجا به دردشان نخورده است، اما واقعیت این است كه دانستن انتگرال برای افرادی كه رشته های مهندسی، علوم پایه و اقتصاد را می خوانند، موضوعی مهم می باشد. بنظر می رسد مسئولان آموزش و پرورش شوخی ها با انتگرال را چنان جدی گرفته اند كه یك سال پیش تصمیم گرفتند این مبحث مهم ریاضی را از دوره قبل از دانشگاه حذف نمایند. برخی از دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۸ در گفت و گو با ایسنا نظرات خودرا درباره حذف انتگرال و چالش هایی كه در ترم اول برایشان به همراه داشت، بیان نمودند.
یكی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در این زمینه می گوید: خیلی از مباحث فیزیك را نمی فهمیدیم و استادها هم شوكه شده بودند. من و خیلی از دوستانم درس فیزیك را حذف كردیم، چون انتگرال بلد نبودیم و سوالات سه فصل اول فیزیك كه به ما تدریس شد، به كمك انتگرال حل می شد؛ ولی ما هیچ پیش زمینه ای از انتگرال نداشتیم. بطور كلی ترم پیش خیلی اذیت شدیم.
یك دانشجوی دیگر معتقد است: در دوران قبل از دانشگاه چندان به مفاهیم عمیق پرداخته نمی گردد و آن چه در دبیرستان خوانده است، در دانشگاه به روشی متفاوت بیان شده است. این دانشجو ادامه می دهد: «انتگرال به صورت پایه ای در دانشگاه به ما آموزش داده شد و مشكلی درباب درس "ریاضی یك" نداشتیم، اما آن چه كه مشكل ساز شد، درس "فیزیك یك بود". استادان فیزیك نمی دانستند كه ما در دوران دبیرستان "انتگرال" نخوانده ایم. "انتگرال" در اواخر ترم یك در "ریاضی یك" تدریس شد. به نظر من دلیل ایجاد این مشكل این بود كه هماهنگی بین دو گروه ریاضی و فیزیك در دانشگاه وجود نداشت.»
یكی دیگر از دانشجویان ورودی ۹۸ درباره تاثیری كه "حذف انتگرال" بر روند تحصیل آنها در ترم گذشته داشت، می گوید: «اولین جایی كه به مشكل خوردیم در درس "فیزیك یك" بود. یك بازاری به راه افتاده بود و كارگاه های مختلف آموزش انتگرال برگزار می شد تا بتوانیم "فیزیك یك" را پاس نماییم. ما تا میان ترم صبر كردیم، اما پس از آن دیدیم كه حدودا هیچ چیز از فیزیك نمی فهمیم و همه چیز برمبنای "انتگرال" است. از ۷۵ نفر ورودی حدودا ۵۰ نفر درس "فیزیك یك" را حذف كردند.»
این دانشجو با بیان این كه در كلاس های "ریاضی یك" زمان محدودی برای یادگیری مطالب وجود داشت، اظهار داشت: «در حالت عادی هم اغلب دانشجویان ترم یك با "ریاضی یك" مشكل دارند، این كه ما "انتگرال" را هم نخوانده بودیم، شرایط را سخت تر می كرد. اگر در مدرسه یاد می گرفتیم بهتر بود، می شد همانطور كه مشتق و كاربردها را به ما یاد داده بودند، "انتگرال" را هم یاد بدهند. این كه ما مشتق را قبلا خوانده بودیم، موجب شد این مبحث در "ریاضی یك" برایمان ساده تر باشد و بتوانیم نمره خوبی از آن كسب نماییم.»
دانشجوی دیگری كه اخیرا ترم یك را پشت سر گذاشته در گفت و گو با ایسنا می گوید: «برخی از دانشجویان "انتگرال" را اضافه بر سازمان در دوران مدرسه خوانده بودند، بنا بر این كلاس های "ریاضی یك" ما یكدست نبود. من به شخصه از این كه "انتگرال" را برای نخستین بار در دانشگاه خواندیم، راضی هستم؛ برای اینكه آنرا با اثبات به ما یاد دادند. البته برای استاد این مساله كه بچه ها انتگرال را پیش از دانشگاه یاد نگرفته بودند، دشواری هایی داشت؛ برای اینكه مجبور شد خیلی سریع مباحث حد و مشتق را آموزش دهد و زمان كافی نداشت.»
دانشجوی دیگری كه در كنكور سراسری ۹۸ در یكی از رشته های علوم پایه پذیرفته شده بود، معتقد است: «اگر پیش زمینه ای از انتگرال برای دانشجویان ورودی جدید وجود داشت، خیلی بهتر بود». این دانشجو می گوید: «ابتدا كه استاد "ریاضی یك" ما متوجه شد انتگرال به ما یاد داده نشده، تعجب كرد؛ ولی گفت به هر حال ما انتگرال را تدریس می نماییم، اما استاد درس "فیزیك یك" از همان ابتدا نمی دانست چه باید بكند، چون خیلی از سوالات با انتگرال حل می شد.»
این دانشجو ادامه می دهد: «مبحث مشتق كه در دوره قبل از دانشگاه خوانده بودیم، خیلی راحت و سریع تدریس شد و برای همه دانشجویان واضح بود؛ اما انتگرال حدودا برای همه مفهوم جدیدی بود و برای امتحان اختتام ترم هم مهم بود. اگر اشاره كوچكی در دبیرستان به انتگرال می شد، خیلی بهتر بود.»
یكی از دانشجویان رشته مهندسی هوافضا كه در پاییز ۹۸ وارد دانشگاه شده است، درباره چالش هایی كه حذف انتگرال از كتب ریاضی دوران متوسطه ایجاد كرده، می گوید: «انتگرال همیشه برای ما یك موجود ناشناخته بود، وقتی وارد دانشگاه هم شدیم، هیچ تصوری از این مبحث ریاضی نداشتیم، اما زمانی كه تدریس شد، فهمیدیم مبحث خیلی سخت و پیچیده ای كه ما فكر می كردیم، نبوده؛ اما نیاز به تمرین زیادی داشت.»
این دانشجو در ادامه صحبت های خود می گوید: «طبیعتا ما در دبیرستان وقت بیشتری برای درس ها می گذاشتیم و چون این مبحث هم نیاز به تمرین زیادی دارد و برای درس های پایه مهندسی مهم می باشد، باید به آن خوب توجه شود؛ بدین سبب اگر در دبیرستان تدریس می شد، خیلی بهتر بود و ما با پایه قوی تری وارد دانشگاه می شدیم.»
وی درباره چالشی كه حذف انتگرال در دروس دیگر به وجود آورده بود، می گوید: «برای برخی از استادان خیلی عجیب بود كه ما انتگرال نخوانده بودیم، حتی استاد درس "فیزیك یك" با توجه به این كه می دانستند ما انتگرال را بلد نیستیم، در حل تمارین از انتگرال استفاده می كردند و بطور كلی نسبت به اعتراض دانشجویان بی توجه بودند.»
یكی از دانشجویان رشته فیزیك در این زمینه می گوید: «به طور كلی انتگرال در فیزیك خیلی موضوع مهمی است و از همان ابتدای یادگیری فیزیك باید دانشجویان آنرا بلد باشند. انتگرال علاوه بر این كه در "فیزیك یك" مهم می باشد، در "فیزیك دو" هم اهمیت زیادی دارد و باید حل انتگرال های پیچیده تری را بلد باشیم. این كه دانشجو وقتی وارد دانشگاه می شود، حتی ساده ترین نوع انتگرال را هم بلد نیست، ولی باید "فیزیك یك" پاس كند، فاجعه است.»
این دانشجو می گوید: «در درس "ریاضی یك" هم استاد مجبور است دو برابر زمان عادی را برای تدریس انتگرال اختصاص دهد. مشكل فقط انتگرال نیست، دانش آموزان نظام جدید حتی استقرای ریاضی را هم بلد نیستند و به نظر من همه موضوعات مهم را از ریاضی حذف كرده اند.»
بنظر می رسد باتوجه به سخنان استادان دانشگاه و دانشجویانی كه قبل از دانشگاه "انتگرال" را نیاموختند، سخنان مسئولان آموزش و پرورش درباب دلیلهای حذف این مبحث مهم ریاضی از دوره قبل از دانشگاه چندان برای جامعه علمی دانشگاهی قانع كننده نبوده و تبعاتی كه این تصمیم داشته، چالش های جدی ای را برای استادان و دانشجویان به وجود آورده است.1398/11/24
01:44:06
5.0 / 5
3976
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه