آیا خورشید می میرد؟

آیا خورشید می میرد؟

پروژه آسان: ایرنا به نقل از ایندیپندنت نوشت: گمانه زنی های زیادی درباره مرگ خورشید شده است، تازه ترین پیش بینی محققان در این زمینه حاكی از پایانی شگرف و تبدیل شدن خورشید به یك سحابی سیاره ای است.
نتایج یك مطالعه كه توسط یك گروه بین المللی از ستاره شناسان انجام شده است، نشان داده است كه خورشید بعد از مرگ هاله ای درخشان و پابرجا به جا می گذارد كه به رغم اندازه كوچك آن از فاصله چند سال نوری قابل رؤیت خواهد بود.
محققان به اندازه زیادی توافق دارند كه مرگ خورشید ما تقریباً حدود 10 میلیارد سال نوری دیگر اتفاق می افتد اما درزمینهٔ اتفاقاتی كه بعدازاین حادثه رخ می دهد، اتفاق نظر ندارند.
از هر 10 ستاره، 9 ستاره در زمان مرگ خود یك سحابی سیاره ای تشكیل می دهند ؛ سحابی سیاره ای (planetary nebula) از گاز و پلاسما تشكیل شده است و بعد از مرگ ستارگان به وجود می آیند.
مدل های ریاضی پیش ازاین نشان داده اند كه جرم ستاره بومی ما (خورشید) برای تولید یك سحابی قابل رؤیت بسیار كم و لازم است كه دو برابر اندازه فعلی بزرگی داشته باشد تا بتواند هرگونه اثر قابل رؤیتی برجای گذارد.
اما اكنون گروهی از ستاره شناسان بین المللی متوجه شده اند كه ستاره های كم جرم مانند خورشید ما به واقع با حرارتی سه برابر بیشتر می سوزند و در قیاس با آنچه پیش بینی شده است، درخشان ترند.
بر این اساس، این مطالعه كه در مجله Nature Astronomy منتشرشده است، نشان داده است كه خورشید ما به اندازه كافی بزرگ است تا به حیات خود در سبك سحابی خاتمه دهد.
محققان گفتند، مدل داده ای جدیدی كه آن ها ابداع نموده اند، توضیح می دهد كه چرا نمونه های زیادی از سحابی های درخشان به جامانده از ستارگان بسیار كم جرم قابل مشاهده هستند؛ موضوعی كه 25 سال قبل مورد اختلاف بود.
این مدل نشان داده است كه بعد از زوال پوسته ستاره، هسته ستاره سه برابر سریع تر از مدلهای قدیمی تر می سوزد كه این مورد تشكیل یك سحابی درخشان را بسیار محتمل تر می سازد.
بر اساس این مدل تازه ابداع شده، ستاره ای كه تنها كسری از خورشید ما كوچك تر است سحابی بسیار كم نوری تشكیل می دهد كه قابل رؤیت نیست.


5656


1397/02/19
13:08:53
5.0 / 5
5255
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه