عارف:

هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم كند

هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم كند

پروژه آسان: رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشتی با تبریك شروع سال تحصیلی جدید اظهار داشت كه هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم كند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، متن یادداشت محمدرضا عارف كه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام و به مناسبت شروع سال تحصیلی مدارس و مراكز آموزش عالی منتشر نموده است، به شرح زیر است:
«آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش آموزان، معلمان، دانشجویان و استادان عزیز تبریك می گویم.
بر این باورم كه اگر به دنبال شكل دادن جامعه ای سالم، عقلانی، با عطوفت و یكپارچه هستیم، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش آموزانی است كه شكل دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود. بنابراین نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش، بسیار مهم، حیاتی و اثرگذار است.
كشور ما از دیرباز به داشتن نعمت وجود معلمان شریف، متعهد، عالم و كوشا به خود می بالیده و این نعمتی است كه باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد.
امیدوارم مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش، توجه به مطالبات، خواسته ها و وضعیت معلمان را با جدیت پیگیری كنند، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال كند.
و اما دانشگاه كه منشاء تحولات عظیم در جامعه است. دانشگاه نهادی است كه در كنار نقش آفرینی در توسعه علمی هر كشور، جایگاهی رفیع و بی بدیل را در توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی، از آن خود كرده است. اما متاسفانه باید بگویم كه مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان به مانند گذشته نیست و باید صدمه شناسی شود كه چرا دانشگاهی كه زمانی رهبریِ تحولات را بر عهده داشت امروزه در رخوت و سكون به سر می برد. چرا تشكلهای دانشجویی به مانند گذشته پایگاه بالایی در میان دانشجویان ندارند. به نظر من جنبش دانشجویی در مقطع فعلی نتوانست همسو با جنبش اجتماعی نقش هدایت گری را داشته باشد. یكی از دلایل ركود فعالیت های دانشجویی متاسفانه هزینه دار بودن اینگونه فعالیت هاست.
هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم كند. هیچ نهادی حق ندارد نقد نهادهای حاكمیتی توسط دانشجویان را بعنوان براندازی تلقی كند. دست هایی در كار بود كه مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان را در جامعه كمرنگ كنند كه متاسفانه تا حدودی موفق شده اند.
جنبش دانشجویی اگر روشن و واقع بین باشد، می تواند تا حدود زیادی نقش مرجعیت خویش را مجددا احیا كند. باید بتواند هم زبان با جامعه، شرایط زمانی و مكانی را درك كند و نیازهای واقعی جامعه را دریابد و شعارهای خویش را مطابق با آن نیازها تطبیق بدهد. جنبش دانشجویی معطوف به قدرت نیست. در عین حال كه برای روی كار آمدن قدرتِ سالم تلاش می كند، همواره بعنوان نقاد قدرت باقی می ‏ماند تا جلوی خودكامگی را بگیرد.
دانشگاهیان باید به شعارها و معیارهای اصیل انقلاب پایبند باشند. دانشجو باید بتواند ضمن پیگیری مواضع انقلاب، ‏ آرمان ‏ها و اهداف، اگر هم نقد می ‏كند در همین چارچوب حركت نماید.»1397/07/01
23:25:09
5.0 / 5
4459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه