وضعیت زرد و قرمز ایمنی بیشتر از ۱۸۰۰ مدرسه در تهران

وضعیت زرد و قرمز ایمنی بیشتر از ۱۸۰۰ مدرسه در تهران

پروژه آسان: معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تكمیل سند ارزیابی مخاطرات اجزای غیرسازه ای مدارس و تدوین سند مخاطرات مدارس در شش منطقه تهران آگاهی داد.


حیدر كلهری در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات انجام شده در اجرای طرح مدرسه آماده اظهار داشت: در اجرای طرح مدرسه آماده كه با همكاری آموزش و پرورش استان تهران از چند سال قبل آغاز شد، مخاطرات غیرسازه ای و ایمنی مدارس مورد بررسی قرار گرفت و بعد از تكمیل سند مخاطرات توسط كارشناس آتش نشانی و گروه مدیریت بحران مدرسه، نتایج آن مدرسه در یكی از سه سطح قرمز یعنی مدرسه دارای خطرپذیری بالا، زرد یعنی مدرسه دارای خطرپذیری متوسط و سبز یعنی مدرسه دارای خطرپذیری پایین قرار می گیرد و بر همین مبنا نیز برنامه كاهش مخاطرات هر مدرسه در سه بازه زمانی، كوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت به هر مدرسه ارائه می شود تا میزان خطرپذیری مدرسه خصوصاً در مقابل حوادثی مانند زلزله كم شود.
وی با اشاره به اینكه در شهر تهران حدود ۴۲۰۰ مدرسه وجود دارد اضافه كرد: از شروع اجرای طرح مدرسه آماده تا كنون ارزیابی مخاطرات اجزای غیر سازه ای در۲۶۷۳ مدرسه شهر تهران انجام شده است و در باقی مدارس نیز ارزیابی ها و آموزش ها در حال انجام می باشد. هم اكنون نیز ارزیابی ها در مدارس دولتی شش منطقه تهران به انتها رسیده است و در مدارس دولتی چهار منطقه دیگر نیز ۹۰ درصد كار انجام شده و اقدامات در مراحل پایانی است.

در مورد اینكه ارزیابی ها در مدارس كدام منطق به انتها رسیده؟ اظهار نمود: وضعیت مدارس دولتی مناطق ۷، ۹، ۱۱، ۱۳، ۱۷ و ۱۸ شهر تهران نهایی شده است.
كلهری در مورد نتایج به دست آمده از وضعیت ایمنی و آمادگی مدارس اظهار داشت: از میان ۲۶۷۳ مدرسه ای كه طرح مدرسه آماده در آن انجام شده، ۷۵۱ مدرسه در وضعیت قرمز، ۱۱۴۷ مدرسه در وضعیت زرد و ۷۷۵ مدرسه در وضعیت سبز قرار دارند كه راهكارهای ویژه و اختصاصی هریك از مدارس نیز به آنان اطلاع داده است.
معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره لزوم ارزیابی اجزای غیر سازه ای مدارس اظهار نمود: از اقدامات اساسی برای كاهش لطمه پذیری دانش آموزان ایجاد محیط ایمن است. اجزای غیرسازه ای از مهمترین عوامل لطمه و صدمات دانش آموزان و پرسنل در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله هستند بنا بر این نیز بررسی وضعیت اجزای غیرسازه ای و مخاطرات آنها لزوم و اهمیت بالایی دارد.
وی افزود: از طرفی دیگر ما بحث آموزش ها را در دستور كار قرار داده ایم چونكه آموزش های پرسنل مدارس علاوه بر ایجاد حساسیت و ایجاد انگیزه سبب افزایش مهارت تصمیم گیری در شرایط بحران می شود و بنا بر این با هماهنگی های به عمل آمده دو دوره حضوری آموزش ضمن خدمت با عنوان مدرسه آماده و یك دوره ضمن خدمت مجازی شامل آموزشهای شناخت مخاطرات و مبابی مدیریت بحران، اصول ایمنی در مدارس، حمایت روانی در بحران، اطفاء حریق و اصول تخلیه اضطراری، فوریتهای پزشكی ویژه اولیاء مدارس برگزار شده است.

وی ادامه داد: تابحال ۱۹۰۰ مدیر مدرسه و ۳۰۰ هزار دانش آموزان آموزش های مقدماتی و كلاس به كلاس و بیشتر از ۱۵ هزار دانش آموز آموزش های نیم روزه را فرا گرفته اند.
بگفته كلهری، هدف اصلی از اجرای این طرح ارتقای آمادگی، ایمنی و توانمندسازی مدارس شهر تهران برای مقابله با حوادث است و در جریان آن سند كاهش خطرپذیری مدارس شهر تهران، افزایش مهارت فردی پرسنل مدارس و دانش آموزان در مواجهه با حوادث و تقویت ساختارهای فعالیت و مشاركت گروهی پرسنل و دانش آموزان مدارس نیز در دستور كار قرار گرفته است.
منبع:

1398/09/07
12:04:15
5.0 / 5
4203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه