چالش های یك حذف جنجالی!

چالش های یك حذف جنجالی!

پروژه آسان: ترم تحصیلی پاییز 98 زمانی بود كه برای اولین بار فارغ التحصیلان نظام جدید آموزش وارد دانشگاه ها شدند. گروهی كه برخی مباحث موجود در كتاب های فارغ التحصیلان نظام قدیم مانند ˮانتگرالˮ را نخوانده بودند و حالا استادان دانشگاه باید آنها را از ابتدا تدریس می كردند. ˮچالشی كه حذف انتگرال ایجاد كردˮ موضوع نامه انجمن ریاضی ایران به دفتر برنامه ریزی و تألیف كتب درسی شد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، ۲۴ دی ماه، انجمن ریاضی ایران با ارسال نامه ای از رئیس شورای برنامه ریزی درسی ریاضی درخواست نمود باتوجه به این كه حذف برخی مباحث ریاضی همچون انتگرال از كتاب دوازدهم سبب «نگرانی» استادان دانشگاه شده است، دلیلهای حذف این مباحث اعلام گردد.
در متن پاسخ به این درخواست انجمن ریاضی كه در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار گرفته، آمده است: «مبنای این تغییرات، شایستگی ها و رویكردهای حاكم بر برنامه های درسی است. پس اگرچه یكی از معیارهای تعیین محتوای كتاب های درسی متناسب بودن آن با اهداف رشته های دانشگاهی است، اما این تنها معیار موجود نیست و طبیعتا اهداف مد نظر برنامه درسی مدرسه ای بر اهداف آموزش عالی اولویت دارد.»
محمدرضا سید صالحی، سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضی در بخش دیگری از این نامه می گوید: «مفهوم انتگرال بطور كامل در سرفصل های آموزش عالی قرار دارد.»
دكتر رحیم زارع نهندی، استاد تمام دانشكده ریاضی، آمار و علوم كامپیوتر دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا درباره چالش هایی كه حذف انتگرال به وجود آورده است، می گوید: «یكی از مهم ترین كشفیات ریاضی كشف مشتق و انتگرال توسط نیوتن و لایب نیتس است. نیوتن از بزرگترین دانشمندان جهان است وقتی كشفیات ایشان را از بچه ها می گیرید، درواقع بچه ها را از بزرگترین انگیزه تحصیل ریاضی محروم كرده اید.»
وی ادامه داد: «مفهوم انتگرال مفهومی بسیار ملموس و یكی از زیباترین كاربردهای ریاضی برای محاسبه حجم، سطح و خیلی از كاربردهای دیگر است كه دانش آموزان در دوران دبیرستان می توانند یاد بگیرند و در دانشگاه آنرا تكمیل كنند. به نظر من حذف انتگرال یك فاجعه است.»
حذف انتگرال سوژه بحث در بین كاربران توئیتر هم بوده است. یكی از كاربران درباره حذف این مبحث از كتب درسی دبیرستان نوشته: «حذف انتگرال مانند این است كه جدول ضرب را از دبستان حذف نمایند و بعد در دبیرستان یاد دهند.»
یكی دیگر از كاربران هم كه بنظر می رسد در دانشگاه تدریس می كند، در همین باره نوشته: «دوره دبیرستان را به كلاس كنكور تبدیل كردن و فقط یك سری روش های جادویی و حذف گزینه یاد می دن، الان من در كلاس های دانشگاه از صفر باید بگویم حد و مشتق و انتگرال از كجا اومده و به چه دردی می خوره.»
بعضی از كاربران هم به مشكلاتی كه حذف انتگرال از دبیرستان برای آموزش این مبحث در دانشگاه ایجاد كرده، اشاره كرده اند و می گویند: حتی دانش آموزان نظام قدیمی كه انتگرال را در دبیرستان می خواندند، در دانشگاه و هنگام یادگیری انتگرال دوگانه و سه گانه به مشكل برمی خوردند، چه برسد به این كه اصلا در دبیرستان از انتگرال چیزی نخوانند.
دكتر منصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی نیز درباره اهمیت انتگرال به ایسنا می گوید: «انتگرال از مباحث مهمی است كه در همه زمینه ها به كار می آید. كسانی كه وارد مقطع متوسطه دوم می شوند یا وارد دوره فنی وحرفه ای و كار و دانش می شوند و یا رشته های نظری را انتخاب می كنند، افرادی كه رشته های نظری را می خوانند و می خواهند وارد دانشگاه شوند، باید مباحث پایه دروس دانشگاهی را بدانند و انتگرال هم از مباحث پایه ای است و نمی توان آنرا نادیده گرفت.»
حذف مباحثی همچون انتگرال از دبیرستان موجب شد كه در طول ترم تحصیلی پاییز ۹۸ انجمن های علمی برخی دانشگاه ها برای دانشجویان ورودی خود كلاس های فوق العاده جهت آموزش مباحث پایه ای انتگرال بگذارند تا دانشجویان با ضعف درسی روبه رو نشوند.
اما فقط انتگرال نیست كه از دروس دوره دبیرستان حذف شده، حجم برخی مباحث ریاضی برای داوطلبان كنكورهای ریاضی و تجربی هم كاهش یافته است. علاوه بر آن برخی مباحث درس فیزیك نیز از كتب درسی حذف گردیده است. باتوجه به نامه انجمن ریاضی به آموزش و پرورش بنظر می رسد برای تدوین كتب ریاضی از نظرات اعضای انجمن علمی ریاضی استفاده نشده است. معین نمی باشد روند تصمیم گیری برای حذف یا اضافه كردن مباحث مختلف چگونه است و آیا هماهنگی ای میان آن چه دانش آموزان در دبیرستان می خوانند، با آن چه مقرر است در دانشگاه به آنها آموزش داده شود، وجود دارد یا خیر.
منبع:

1398/11/11
00:17:58
5.0 / 5
4122
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه