شناسایی 240 زباله گرد در اراك

شناسایی 240 زباله گرد در اراك

به گزارش پروژه آسان مركزی سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراك با اشاره به ساماندهی زباله گردهای شهر، اظهار داشت: حدود 240 زباله گرد در اراك شناسایی شده است كه یكی از آنها 14 ساله است.


حمیدرضا قناتی ۲۷ مردادماه در نشست مطبوعاتی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک یکی از پرکارترین سازمان های شهرداری است، تعداد پرسنل خدمات شهری این سازمان را ۵۱۸ نفر عنوان نمود که وظیفه نظافت عمومی شهر اراک به وسعت ۱۲ میلیون مترمربع را به انجام می رسانند.
وی بیان نمود: روزانه ۲۸۰ تن پسماند شهری توسط ۲۶ دستگاه خودروی مکانیزه از راه ۳۲۰۰ مخزن زباله موجود در شهر طی ۶ ساعت یعنی از ساعت ۲۳ تا پنج صبح جمع آوری می شود و سرانه تولید پسماند در اراک به ۴۸۵ گرم می رسد که ۲۰۰ گرم از میانگین سرانه تولید پسماند کشوری کمتر است.
قناتی با اشاره به اینکه روزانه ۱۲ کیلومتر از رفیوژ و بلوارهای شهر اراک و چهار هزار المان شست وشو می شود که این عملیات ۱۰ روز طول می کشد، اظهار داشت: پارسال به علت شیوع کرونا گندزدایی و کلرزنی شهر و اماکن عمومی به مجموعه کار سازمان افزوده شد.
وی با اشاره به جمع آوری پسماندهای خشک از راه اپلیکیشن و با مشارکت یک شرکت بخش خصوصی(پاکزی)، اضافه کرد: این شرکت همزمان با دهه فجر سال ۹۸ فعالیت خویش را از منطقه دو شهرداری اراک(کوی مسکن) با ۲۱۹۴ خانوار شروع کرد و در اوایل مردادماه بعد از تحقق تمام برنامه ها و اهداف مدنظر، شهرداری مسئولیت جمع آوری پسماندهای خشک کل شهر اراک را عهده دار شد به صورتی که شهروندان می توانند از ساعت هفت تا ۲۳ پسماند خویش را تحویل داده و کیف الکترونیکی خویش را شارژ کنند و پیشبینی می شود تا آخر سال جاری ۴۰ درصد مجموعه شهری اراک معادل ۴۲ هزار خانوار از ۱۱۰ هزار خانوار اراکی تحت پوشش این اپلیکیشن و شرکت قرار گیرند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در مورد مدیریت سگ های بلاصاحب در شهر اظهار داشت: برپایه قانون، جمع آوری حیوانات مزاحم با شهرداری ها و سازمان مدیریت پسماند است، بر همین مبنا تا ۲۵ مردادماه ۵۴۲ قلاده سگ در شهر اراک جمع آوری شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۳ بحث زنده گیری سگ ها در اراک شروع شد و تابحال ۱۲ هزار قلاده سگ جمع آوری شده است که این رقم برای شهر اراک رقمی قابل تامل است.
قناتی با اشاره به اینکه عدم مدیریت جمع آوری سگ ها توسط شهرها و روستاهای اطراف معضلی برای شهر اراک شده است، اظهار داشت: تمامی شهرها باید پناهگاه داشته باشند تا عملیات زنده گیری و عقیم سازی سگ ها صورت گیرد، ۳۳۰۰ شهر در کشور وجود دارد که کمتر از یک درصد چنین پناهگاهی را در نظر گرفته اند و شهرداری ها به علت هزینه بالای این مراکز طالب آنها نیستند ولی در اراک کار زنده گیری توسط چهار اکیپ زنده گیر انجام می شود.
وی با اشاره به فعالیت حامیان سگ ها و غذارسانی به آنها اظهار نمود: کوی شهر صنعتی با معضل جدی در این راستا مواجه می باشد به طوری هشت نفر حامی مبادرت به غذارسانی به سگ ها می کنند و این امر سبب اختلال در کار زنده گیری و نارضایتی شهروندان شده است، بنابراین ضد این افراد که مانع کار جمع آوری می شوند اعلام جرم شده است، البته ۱۳ حامی در شهر اراک شناسایی شده اند که هشت نفر آنها به مراجع قضایی معرفی شده اند و شهروندان هم می توانند افرادی که مبادرت به غذارسانی می کنند را از راه سامانه ۳۰۰۰۵۷۱۰ و یا سامانه ۱۳۷ شهرداری معرفی کنند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در مورد مقابله با جوندگان شهر اظهار نمود: با طعمه ریزی صورت گرفته میزان جوندگان شهر کاهش یافته است و از سال ۱۳۹۵ مبارزات تخصصی در این عرصه شروع شد. هم اکنون طعمه ریزی به شکل تخصصی انجام می گیرد، اما نکته مهم این است که پیشرفت در این عرصه وابسته به عملکرد مردم و عدم تخلیه زباله در فضای شهری است، در همین راستا شهروندان باید در ساعت مقرر زباله های خویش را در مخازن شهری تخلیه کنند.
وی با تاکید بر اینکه سموم مصرفی کاملا برای انسان بی خطر و وارداتی است و صدمه و آلودگی برای محیط زیست نخواهد داشت، اما در جوندگان سبب انعقاد خون و مرگ می شود، اظهار داشت: با بسترسازی رودخانه فصلی اراک بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت جوندگان اراک کنترل خواهند شد.
قناتی با اشاره به راه اندازی ترانشه مهندسی دفن بهداشتی در سایت دفن اراک، اظهار نمود: این پروژه در سه فاز طراحی و گودبرداری، خرید و لاینرگذاری و جمع آوری و مدیریت شیرابه های پسماند دفن شده اجرایی شده که مورد تایید محیط زیست قرار گرفته است و به نظر می آید این ترانشه به مدت سه سال مدیریت پسماندهای عفونی را پوشش خواهد داد.
وی اظهار نمود: سایت دفن اراک سال ۱۳۶۴ فعالیت خویش را شروع کرده و در سال های اخیر مبحث دفن بهداشتی مدنظر قرار گرفته است که در این راستا ترانشه دفن پسماند شهری هم آماده بهره برداری است، همینطور به علت بارش های سال قبل مطالعات جهت ایجاد مسیر برای هدایت آب های سطحی در حال انجام می باشد و سایت قدیمی به وسعت ۱۶ هکتار به عمق ۸۰ سانتیمتر خاک پوشانی شده است.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در مورد مدیریت پسماندهای عفونی خاطرنشان کرد: در شهر اراک ۴۰۰ پزشک، تولیدکننده پسماند عفونی هستند که موظفند نسبت به مدیریت پسماندهای خود اقدام نمایند، بر همین مبنا یک شرکت دانش بنیان در امر مدیریت ورود کرده و پزشکان موظف به عقد قرارداد با این شرکت هستند که ظاهرا تابحال ۱۸۸ پزشک قرارداد خویش را منعقد کرده اند، همینطور اگر زباله عفونی درون مخازن زباله شهری یافت شود مستندسازی می شود و پزشک متخلف به مراجع قضایی معرفی می شود. پزشکان مسئول سلامت جامعه هستند و این رفتارها بطور قطع برخورد شدیدی به دنبال خواهد داشت.
وی در مورد فعالیت و استقرار این شرکت دانش بنیان در اراک اظهار نمود: از آغاز حضور این شرکت در اراک مقرر نبود که سوله ای برای استقرار شرکت از جانب شهرداری تحویل شود، اما با عنایت به نگاه حمایتی مدیریت شهری مقرر شد که فضایی در اختیار آنها قرار گیرد، اما بهرحال شهرداری اراک یک مجموعه نیمه دولتی است و برای واگذاری ها باید تابع قوانین و ضوابط باشد. روز گذشته پیش نویش اجاره این سوله به شرکت ارسال شد و از زمان تحویل سوله تا دو ماه شرکت مهلت دارد که تجهیزات بی خطرسازی خویش را در محل مستقر کند که به نظر می آید تا آخر مهرماه این شرکت با نصب تجهیزات، تمامی مراحل جمع آوری و امحای پسماند عفونی را به انجام خواهد رساند.
قناتی با اشاره به اینکه پاکبان ها در کنار کادر درمان در شرایط کرونایی در خط مقدم قرار دارند، اظهار داشت: با انتشار کرونا پسماندهای پزشکی کاهش پیدا کرد، اما با حجم عظیمی از ماسک و دستکش روبرو شدیم که هر کدام می توانست ناقل بیماری باشد، علیرغم این با عنایت به این که پاکبان ها تجهیزات خاص حفاظت فردی در اختیار نداشتند، اما خوشبختانه مدیریت خوبی در این عرصه انجام دادند و هیچ موردی از مبتلا شدن به کرونا مشاهده نشد. از شهروندان درخواست می شود که در زمان دور انداختن ماسک و دستکش آنها را به دو نیم برش بزنند تا احیانا توسط زباله گردها استخراج و گندزدایی نشود.
وی در مورد پسماندهای بیماران کرونایی بستری در منزل اضافه کرد: به منظور جمع آوری پسماندهای تولیدی این بیماران همکاری مناسبی با سازمان و مرکز بهداشت در حال انجام می باشد به صورتی که آدرس بیمار محرمانه به سازمان داده می شود و اکیپی جداگانه براری دریافت این پسماندها رجوع می کنند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در مورد وضعیت زباله گردهای شهر اظهار نمود: ۲۳۵ تا ۲۴۰ زباله گرد در اراک شناسایی شده اند که به علت شرایط اقتصادی مبادرت به زباله گردی می کنند و در این بین تنها یک کودک ۱۴ ساله شناسایی شده است که فرزند طلاق است و تلاش داریم با حمایت مالی از این سیکل بیرون برود. مجموعه سازمان به دنبال ساماندهی این قشر است به صورتی که با همکاری شرکت پاکزی مبادرت به به بکارگیری این افراد می نماییم.
وی با اشاره به تولید کمپوست از پسماندهای شهری، اظهار داشت: این کار در دهه ۸۰ رونق گرفت، اما به علت عدم استقبال بخش کشاورزی عملا شهرداری ها تجهیزات خویش را در تولید کمپوست تعطیل کردند، البته شهرداری اراک دنبال خدمات جدیدتری است به صورتی که تولید فرآورده های دامی از پسماندهای تر را مدنظر دارد که با اجرایی کردن این مساله بیشتر از ۷۰ درصد پسماندهای تر شهری که ارزش غذایی دارند تبدیل به فرآورده های مورد نیاز دامداران خواهد شد.
قناتی در مورد اقدامات آموزشی این سازمان بیان نمود: این سازمان مجری ایجاد آکادمی مدیریت پسماند است که به جهت هدفمندی آموزش ها فعال گشته است، اساسنامه آکادمی تدوین شده و با عنایت به ظرفیت کارشناسی سازمان، آکادمی برپایه آموزش مدرن و شهر یادگیرنده شکل گرفته است.
وی با اشاره به تهیه نقشه آموزشی جوندگان و سگ های بلاصاحب، اظهار داشت: سال قبل با مجوز استانداری تمامی ادارات آموزش های لازم در حوزه مدیریت پسماند و نحوه نگهداری و تفکیک را دریافت نمودند، طرح اتم(اورژانس تخصصی مدیریت پسماند) هم که خدمات تخصصی، آموزشی و علمی به شهرهای دیگر است مدنظر قرار گرفته است، شیوه نامه طرح ساماندهی مشاغل پرزباله نگارش شده است و بزودی به وزارت کشور عرضه می شود.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک با اشاره به اینکه پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران و پرسنل سازمان به روز و مشکل بیمه آنها حل شده است، اظهار داشت: هزینه خدمات شهری اراک ماهانه ۴.۵ میلیارد معادل روزانه ۱۵۰ میلیون تومان است که صرف نظافت، جمع آوری، شست و شو، پاکسازی و... می شود و با کاهش تخلیه زباله ها در معابر شهری می توان بخشی از این هزینه ها را کم کرد.
منبع:

1399/05/28
10:09:10
5.0 / 5
1900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه