فعالیت ۱۲۰ شركت فناور، رهاوردی برای پیشرفت دانش بنیان آذربایجان غربی

فعالیت ۱۲۰ شركت فناور، رهاوردی برای پیشرفت دانش بنیان آذربایجان غربی

ایرنا- شرکت های فناور و دانش بنیان زمینه ساز جهش اقتصادی در دنیای امروز به شمار می روند که در همین راستا، دولت تدبیر و امید با ایجاد زمینه برای فعالیت شرکت هایی از این دست و ظهور 120 واحد فناور در آذربایجان غربی، رهاوردی بی نظیر برای توسعه آینده استان با محوریت دانش بنیان فراهم می آورد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایرنا، پیشرفت علم و فناوری در کنار گسترش اقتصاد و صنعت یکی از راهکارهای رشد کشور است که می تواند شتاب توسعه در دیگر بخش ها را نیز بیشتر کند.
موضوع دانش بنیان و توسعه آن در تمامی بخش های توسعه ای کشور بسیار مورد تاکید بوده و همیشه در مساله بنیادین اقتصاد مقاومتی نیز بعنوان با اهمیت ترین راهکار پیشرفت کشور بشمار می رود.
یکی از رویکردهایی که در حوزه علم و فناوری توسط دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار دارد، اجرائی سازی و بهره برداری از ظرفیت های کامل قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان و حرکت به سمت خلق دستاوردهای اقتصادی در امتداد نیل به اهداف جهش اقتصادی بوده است.
توجه به توسعه واحدهای فناور و دانش بنیان، ایجاد ارتباط بین این واحدها و توسعه صنعتی، همیشه در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار داشته است که این مهم با سرعت و شتاب زیادی در سالهای اخیر در آذربایجان غربی دنبال می شود.
آذربایجان غربی همانند سایر استانها نیاز بسیار زیادی به توسعه دانش بنیان و فناورانه دارد تا از این طریق، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار و ماندگار بخش زیادی از عقب رفتگی های سالهای طولانی گذشته را جبران کند که در این راستا فعالیت شرکت های فناور و دانش بنیان در این استان به همت دولت تدبیر و امید رشد هفت برابر داشته است.
افزایش هفت برابری شرکت های دانش بنیان در آذربایجان غربی
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۱۲۰ شرکت فناور و دانش بنیان در این استان فعال است، اظهار داشت: با این آمار تعداد شرکت های دانش بنیان فعال در آذربایجان غربی در دوره دولت تدبیر و امید بیش از هفت برابر افزایش یافته است.
علی محمد نیکبخت افزود: تولیدات این شرکتها در زمینه های برق و الکترونیک، صنعت ساختمانی، کشاورزی، تولید و اتوماسیون، شیمی و پلیمر، اکوتوریسم منابع طبیعی و محیط زیست و انرژی های نوین زیست فناوری است.
وی بیان کرد: مجموعه پارک علم و فناوری به صورت حرفه ای و با هدف توسعه نوآوری و انجام کارهای دانش بنیان در حال فعالیت است تا بتواند نیاز آذربایجان غربی را با بهره مندی از جوانان نخبه فراهم آورد.
فعالیت ۵۰۰ جوان مبتکر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی
نیکبخت با اشاره به اهمیت به تفکر و تولیدات جوانان در آذربایجان غربی اظهار داشت: ۵۰۰ نفر از جوانان این استان در شرکت های فن آور به صورت مستقیم فعالیت می نمایند.
وی با اعلان اینکه بخش عمده ای از این شرکتها در میاندوآب در جنوب آذربایجان غربی و پارک علم و فناوری در مرکز استان مستقر است، افزود: دولت تدبیر و امید تمامی تلاش خودرا برای جذب نخبگان و به کارگیری آنان در توسعه کشور خصوصاً در این استان به کار گرفته است.
راه اندازی ساختمان علم و فناوری ارومیه
در راستای رشد فعالیت شرکت های فناور و دانش بنیان، توسعه زیرساخت های این بخش نیز مورد حمایت بوده و ساختمان علم و فناوری ارومیه با پیش بینی اشتغالزایی برای ۷۵۰ نفر در شهریور امسال اجرائی و ظرفیت آن برای استقرار ۶۳ واحد فن آور در آذربایجان غربی طراحی شده است.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ۶ واحد آزمایشگاه نیز برای فعالیت واحدهای فن آور در این ساختمان راه اندازی شده است که نقش به سزایی در کمک به رشد واحدها خواهد داشت.
نیکبخت افزود: این ساختمان در زمینی به مساحت هفت هزار و ۶۰۰ مترمربع راه اندازی و برای اجرای آن بیش از ۱۶۱ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
در راستای تخصصی کردن فعالیت شرکت های فناور و مشخص کردن محل معین برای هر حوزه فعالیت مرکز نوآوری امنیت اطلاعات شهر هوشمند نیز در آذربایجان غربی به راه افتاده است.
۶ واحد فناور در مرکز شهر هوشمند آذربایجان غربی مستقر شد
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی همین طور با اشاره به اقدامات کاربردی در امتداد توسعه اقدامات با محوریت شهر هوشمند اظهار داشت: ۶ واحد فناور در مرکز نوآوری امنیت اطلاعات این شهر در استان هفته گذشته مستقر شده است.
نیکبخت گفت: این مجموعه ظرفیت استقرار ۱۲ واحد فناوری فعال در حوزه شهر هوشمند را دارد و این مرکز نو آوری در زمینی به مساحت ۴۰۰ مترمربع در دانشگاه ارومیه راه اندازی شده است.
به گفته وی، بخش دیگر این مرکز نیز در مجموعه پردیس دانشگاه ارومیه واقع شده و قدمت تاریخی دارد که ساختمان علوم برای تبدیل به محلی برای استقرار مراکز نوآوری و فناوری آذربایجان غربی ترمیم شده است.
وی گفت: جهت راه اندازی مرکز نوآوری امنیت اطلاعات شهر هوشمند آذربایجان غربی پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه تا حالا فعالان این حوزه استقبال خوبی از راه اندازی این مرکز داشته اند، افزود: توسعه کسب و کارهای شهر هوشمند از با اهمیت ترین اهداف راه اندازی این مجموعه با همکاری دانشگاه ارومیه است.
اما جدا از توسعه زیرساختی برای استقرار و فعالیت شرکت های فناور و دانش بنیان باید محلی برای عرضه محصولات تولیدی این شرکتها در نظر گرفته شود و دراین راستا فن بازار منطقه ای آذربایجان غربی راه اندازی شده تا فناوران برای بازاریابی محصولات خود گرفتار مشکل نشوند.
محصولات قابل عرضه در فن بازار آذربایجان غربی به ۵۳ مورد رسید
کارگزار فن بازار منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه محصولات قابل عرضه دانش بنیان در این استان به ۵۳ محصول رسیده است، اظهار داشت: تعداد محصولات نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۵۰ درصدی داشته است.
آرش انصاری اضافه کرد: این محصولات در بخش های مختلف نرم افزاری، زیست محیطی و انواع سنسورهای هوشمند توسط این شرکتها در این سایت به ثبت رسیده است.
وی افزود: همین طور تا حالا ۳۹ شرکت فناور و دانش بنیان در سایت فن بازار منطقه ای آذربایجان غربی نام نویسی کرده و محصولات خودرا عرضه می کنند که این آمار نیز نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۰ درصد رشد دارد.
کارگزار فن بازار منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۴۴۷ کاربر در سایت فن بازار منطقه ای استان به آدرس http: //urmia.techmart.ir ثبت نام کرده اند، بیان کرد: در بخش کاربران نیز در مقایسه با زمان مشابه قبل از این رشد ۶۰ درصدی را شاهد می باشیم.
انصاری گفت: شرکت های فناور و دانش بنیان می توانند برای توسعه فروش و صادرات محصولات خود در این سامانه ثبت نام کنند برای اینکه هر محصولی که در این سامانه ثبت گردد، در همه کشور قابل مشاهده می باشد.
وی بیان کرد: سرعت بخشی در پروسه مبادله فناوری بین عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری از اهداف راه اندازی فن بازار مجازی است.
وی گفت: سامانه فن بازار فرصتی را برای صاحبان فناوری محصولات فراهم می آورد تا محصول خودرا معرفی کنند.
کارگزار فن بازار منطقه ای آذربایجان غربی بیان کرد: آشنایی متقاضیان فناوری با محصولات عرضه شده و بیان نیازهای فناورانه به تولیدکننده محصولات فناور از دیگر خاصیت های این سایت مجازی است و در حقیقت پیدا کردن، شناختن نقصها و نیازمندی های چرخه تولید، سرمایه و فروش عمده ترین کاری است که برعهده کارگزار فن بازار قرار دارد.
انصاری افزود: سایت جدیدی نیز با لینک http: //www.tavaniran.ir و با هدف اعلام مشخصات فنی و نیازمندی های واحدهای تولیدی به راه افتاده است و شرکتها می توانند در این سایت ثبت نام کرده و مشخصات فنی و توان تولیدی خودرا بارگذاری کنند.
حل مشکلات مالی شرکت های فناور و دانش بنیان مورد توجه دولت
در کنار توسعه زیرساخت ها و فراهم کردن زمینه فعالیت فناوران و شرکت های دانش بنیان، مسئولان حل مشکلات مالی این بخش را نیز مورد توجه قرار داده اند به شکلی که استاندار آذربایجان غربی دراین رابطه اظهار داشت: مشکل تامین مالی شرکت های فناور همچون مشکلاتی است که فعالان این بخش را درگیر خود کرده است؛ در همین راستا نیز دولت عزم جدی برای رفع آن دارد.
محمدمهدی شهریاری گفت: شرکت های دانش بنیان شاه کلید تقویت رابطه بین صنعت و دانشگاه هستند که می توانند خیلی از مشکلات کشور را حل و فصل کنند.
وی اضافه کرد: در امر توسعه شرکت های دانش بنیان و تولید محصولات، عملکرد خوبی را در سالهای اخیر شاهد می باشیم که این روند باید ادامه دار باشد.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مشکلات شرکت های فناور، بیان کرد: روند ستاندن مجوزهای لازم در بخش های مختلف از مشکلات اصلی و پیش روی شرکت های دانش بنیان است که برای توسعه فعالیت ها باید این روند تسهیل شود.
پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با هدف بسترسازی برای تولید ثروت بوسیله علم و فناوری تاسیس شده است.
این نهاد بعنوان یکی از ارکان مهم شکل گیری و توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می کند تا با بهره گیری از موقعیت ممتاز همجواری با سه کشور آسیایی و اروپایی و دارا بودن هفت مرز رسمی در سطح کشور به حمایت همه جانبه از شرکت های مبتنی بر دانایی و خلاقیت و جذب سرمایه گذار بپردازد
این پارک در تلاش است تا زمینه تجاری سازی و بازاریابی ایده های نوآورانه و فناورانه را فراهم آورد و نقش کلیدی در یاری رساندن به حضور فعال این شرکتها در سطوح ملی و بین المللی داشته باشد.
همچنین با تقویت شرکت های دانش بنیان و توانمند شدن کشور در رفع نیازهای داخلی خصوصاً محصولات راهبردی، تحریم ها خودبه خود بی اثر خواهد شد و کشورهای مختلف چاره ای جز تعامل و دادوستد اقتصادی با ایران نخواهند داشت.
البته اولین مرکز نوآوری حوزه کشاورزی هم با توافق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی با هدف رفع نیازهای فناورانه این حوزه توسط دانش بنیان ها مقرر است به زودی در آذربایجان غربی راه اندازی شود.1399/11/06
18:25:17
0.0 / 5
800
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه