سلامت دهان و دندان دانش آموزان، شناسنامه دار شد

طرح دهان و دندان عاری از پوسیگی ویژه دانش آموزان در سال 97 بعلاوه جزئیات

طرح دهان و دندان عاری از پوسیگی ویژه دانش آموزان در سال 97 بعلاوه جزئیات

پروژه آسان: رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای یك میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع ششم ابتدایی در سال تحصیلی جدید اطلاع داد.


دكتر حمید صمدزاده در گفت گو با ایسنا، با اشاره به اینكه برنامه سلامت دهان و دندان دانش آموزی در سه بخش آموزش، پیشگیری و درمان، از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد، اظهار داشت: این طرح، حدودا ۶۱هزار مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی در كشور را با جمعیت حدود ۷میلیون دانش آموز تحت پوشش خود قرار داده است.
وی درباره برنامه های آموزشی این طرح اظهار داشت: برنامه های آموزشی با عنایت به اولویت هایی كه در نظر داشتیم، تهیه محتوا و آماده شد و به ۴۵هزار بهورز و مراقب سلامت و مربی بهداشت مدارس كه در كارنامه بهداشت قرار داشتند، آموزش های لازم را ارائه دادیم. این نیروها آموزش های لازم را به دانش آموزان منتقل كردند. همینطور بسته های كمك آموزشی مانند مسواك آموزشی و كتاب و پوسترهای و سی دی های آموزشی را تهیه و به مدارس ارسال كردیم. هدف این بود كه آموزش ها به صورت آبشاری به دانش آموزان منتقل شود.
شناسنامه سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان صمدزاده با اشاره به اینكه در حوزه پیشگیری برای نخستین بار شناسنامه سلامت دهان دانش آموزان تهیه شد، اظهار داشت: با عنایت به تاثیری كه فلوراید در كاهش پوسیدگی دارد، بحث وارنیش فلورایدتراپی را كه مطمئن ترین و موثرترین راه برای كاهش پوسیدگی است و در همه جای دنیا به آن تاكید شده، در دو نوبت در سال و به صورت متوسط هر شش ماه یك بار برای دانش آموزان انجام دادیم. بدین سان در انتها سال تحصیلی ۹۶-۹۷، ۳۶ میلیون بار دانش آموزان این خدمت را دریافت نمودند. این برنامه برای سال تحصیلی جدید هم در نظر گرفته شده است.
ارائه خدمت سطح دو به دانش آموزان روستایی وی ادامه داد: در حوزه درمان هم دانش آموزان غربالگری شدند و نیاز درمانی هر دانش آموز مشخص شد. در این راستا مهم ترین خدمتی كه برای نخستین بار با همكای بیمه سلامت انجام دادیم، عرضه یك بسته خدمتی سطح دو، شامل كشیدن دندان، ترمیم دندان، فلورایدتراپی، جرم گیری، درمان پالپ زنده، به شهرهای زیر ۲۰هزار نفر كه تحت پوشش بیمه روستایی هستند، به صورت مجانی بود. همینطور بیش از دو میلیون خدمت فیشورسیلانت به دانش آموزان داده شد. به همین تعداد خدمات ترمیمی هم در طول این چند سال برای دانش آموزان انجام شده است.
طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش آموزان مقطع ششم ابتدایی صمدزاده درباره برنامه های جدید معاونت بهداشت در سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان، اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید، برنامه معاونت بهداشت، اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی با همكاری آموزش و پرورش برای سلامت دهان و دندان دانش آموزان، است. این طرح مقرر است، برای یك میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع ششم ابتدایی اجرا شود. امیدواریم با همكاری آموزش و پرورش و دانشگاه ها این طرح هم در این مقطع تحصیلی موفق باشد. شاخص پوسیدگی دندان در سن ۱۲ سالگی ۲.۱ بوده است كه به دنبال اقدامات انجام شده، به ۱.۸ كاهش پیدا كرده است، امیدواریم با اجرای این طرح این روند كاهشی ادامه یابد.
وی در انتها در پاسخ به این سوال كه آیا اجرای برنامه های سلامت دهان و دندان دانش آموزان تامین اعتبار شده است یا خیر؟، اظهار داشت: اعتبارات این قسمت از خدماتی كه ما برای سلامت دهان و دندان دانش آموزان در نظر گرفتیم و در حال اجرا هستیم، از ابتدای طرح تحول در نظر گرفته شده و تابحال مشكل خاصی نداشتیم و امیدواریم در آینده هم به مشكل برنخوریم.1397/06/17
15:38:26
5.0 / 5
4420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه